Fitness Hocam
Ön kayıt listesine katıl

En iyi zayıflama hareketleri

Zayıflama hareketler

Kilo vermek, yağ oranını düşürmek ya da daha fit bir görüntüye kavuşmak isteyen herkes zayıflama hareketleri araştırıyor ve uygulama çalışıyor. Hızlı kilo vermenize yönelik yapılan ve zayıflama hareketleri olarak adlandırılan hareketler hem size uygun olmayabilir hem de tek başına uygulanması size bir sonuç getirmeyecektir, çünkü hedefimiz zayıflamak, fit görünmek ya da bunlardan hangisi olursa olsun doğru bir antrenman programının doğru bir beslenme programı ile desteklenmesi gerekir ve eğer bu konularda veya zayıflama hareketleri hakkında herhangi bir eğitiminiz yoksa bir diyetisyenden ve antrenörden mutlaka yardım almanız gerekir.

Peki en doğru zayıflama hareketleri nasıl olur, bu zayıflama hareketleri nasıl uygulanır bahsedelim ve artık programlarımıza eklediğimiz bu hareketler hakkında daha fazla bilgi sahibi olalım.

Zayıflama hareketleri hangileridir?

Zayıflama hareketi deyince özellikle bu hareketler zayıflama hareketleridir diyebileceğimiz belli bir hareket listesi maalesef yok, ama zayıflama hedefiniz için uygulayabileceğiniz doğru bir antrenman çeşidi var ve bu antrenmanın içerisindeki hareketlere de zayıflama hareketleri, hatta antrenmanın tamamına zayıflamaya yönelik hazırlanmış bir antrenman diyebiliriz. Hedefe giden doğru bir program için tabii ki yine uzman kişilerden destek almanızı tavsiye ederiz.

Hedefimiz yağ yakımı ise programımız daha çok kardiyo ağırlıklı olmalıdır, ama normal kardiyo antrenmanlarıyla da bu süreç uzayabilir, o yüzden en ideal yağ yakımı programı HIIT (yüksek yoğunluklu aralıklı) antrenmanıdır. HIIT antrenmanı tamamıyla zayıflama hareketleri diyebileceğimiz fonksiyonel hareketleri içerisinde barındıran ve bu zayıflama hareketleri ile en kısa sürede en iyi verimi almamızı hedefleyen bir antrenman çeşididir. HIIT antrenmanı, bisiklet, yürüyüş, tırmanma, yüzme gibi spor türleri için de uygulanabilinir. HIIT antrenmanı sonrasında yağ yakımı sürecimiz, sporumuz bitse dahi metabolizma hızımız 24 - 48 saat daha hızlı kalacağı için antrenman sonrasında bile devam edecektir. Vücudumuzun gece gündüz yağları eritmeye devam ettiğini düşününce hayal ettiğimiz sonuca ulaşmamız normal kardiyo antrenmanlarına göre oldukça kolay olacaktır.

Zayıflama hareketleri nasıl uygulanır?

Zayıflama hareketlerini içerisinde bulunduran bir antrenman programı, bir antrenör tarafından hazırlanmalıdır. Zayıflamaya en uygun antrenman programının HIIT olduğundan bahsetmiştik, HIIT antrenman programını evde, spor salonunda ya da dışarıda uygulayabilirsiniz. Uygulayacağınız antrenmanın sıklığı ve şiddeti anatomik yapınız, yaşınız, cinsiyetinize göre değişiklik gösterecektir. Zayıflama hareketleri vücut ağırlığı ile uygulanabileceği gibi bant ve dambıl gibi ekipmanlarla da uygulanabilinir.

Zayıflama hareketlerini uygulamak için spor altyapısına ihtiyaç var mıdır?

Bu zayıflama hareketleri kişinin spor geçmişine, anlık kondisyon esneklik ve kas gücüne bakılarak özelleştirilebilir. Her hareketin, farklı zorluk düzeylerinde birkaç kombinasyonu vardır. Yeni başlayanlar, vücut ağırlıklarıyla sınırlı sayıda kombinasyondan oluşan antrenmanlarla ısınabilirler. İleri düzeydekiler ise daha çeşitli hareketlerle, ekstra ağırlık kullanarak, sabit olmayan zeminlerde (pilates topu üzerinde gibi), çok daha fazla tekrarla ve setler arası çok daha az dinlenmeyle antrenmanlarını tamamlayabilirler.

Fonksiyonel yağ yakımını destekleyici hareketlere örnekler:
• Vücut ağırlığıyla yapılan en doğal hareketler: Şınav, barfiks, dips, squat
• Kum torbası, halat, ip, tekerlek gibi ekipmanlarla yapılan tüm vücudun dahil olduğu hareketler. (Bu hareketler, bütün kaslarımızın üstünü kaplayan miyofasiyel dokuyu güçlendirir.)
• Dambıl, kettlebell gibi ekipmanlarla yapılan, belirli kas gruplarına odaklanan daha izole, güçlendirici hareketler.
• Direnç bandı gibi ekipmanlarla yapılan, esneklik ve genel stabilizasyonu arttıran hareketler.
• Plank gibi, core bölgesinin gücünü ve stabilizasyonunu arttıran statik hareketler.

Tabii ki bu hareketleri tek başına zayıflama hareketi olarak uygulamak doğru olmayacaktır. Bu hareketleri doğru programlanmış bir antrenman programının içinde doğru bir beslenme programı ile desteklenmiş bir şekilde uygulamak, istediğiniz forma kavuşmak için daha doğru bir yöntem olur.
Zayıflama yöntemleri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.fitness-hocam.com/blog/zayiflama-yontemleri yazımızı okuyun.

İçeriğimiz hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Yine ücretsiz ve online olarak diyetisyenimizden diyet ve fitness programı hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum yapın.

Lütfen bekleyin

Ön kayıt listesine bugün katılın.

Ön kayıt listesine şimdi kaydolun ve %50 indirimle kayıt olma şansını elde edin.