Zayıflama çayları işe yarıyor mu?

Zayıflama çayları işe yarıyor mu?

Hızlı ve basit zayıflama yöntemleri dendiğinde akla ilk gelen şey zayıflama çayları oluyor. Zayıflama çayları satan firmalarının sürekli olarak yaptıkları çayla kilo verme yayınları ve iddiaları aslında bu çayların popüler olmasındaki temel sebeptir.

İnsanlar zayıflama çaylarını sürekli görünce aşinalık kazanıyor, reklam amaçlı kullanıcıların çayla zayıfladığını iddia etmesinden ötürü ise ürünlere güven duymaya başlıyor. Oysa ki zayıflama yöntemleri arasında listeye son sıradan bile girmemesi gereken zayıflama çayları kilo vermede yeterli bir güce sahip değildir.

Kilo verme sürecinde çayları ağırlıklı olarak tüketen kişiler ilk zamanlar vücudundaki suyu atar. Vücuttan su atıldıkça kiloda eksilmeler gözlenebilir ve insanlar bunu zayıflıyorum şeklinde algılar. Aslında bu döngüde hiçbir şekilde yağ yakımı sağlanmaz. Kişi zayıflama çayları ile sadece vücudundaki fazla suyu atar.

Zayıflama çaylarıyla ilgili yeterli bilimsel kanıt yok

Zayıflama yöntemleri her geçen gün çeşitleniyor. Egzersizler ve besinler olarak iki ana grupta ayrılan kilo verme süreci, sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilirse fayda sağlar. Örneğin zayıflama çayları ile ilgili yeterince bilimsel çalışma yok. İnsanlar kanıtlanmış bir yöntem gibi çay tüketiyor, ancak bilimsel bir dayanağın olmadığı bilinmelidir.

Diyet listelerinde sık tüketilen yeşil çay ve beyaz çay ile ilgili araştırmalar yapılmıştır ancak bu iki çayın da sadece beslenme ve egzersiz programı dâhilinde yağ yakımını sağladığı görülmüştür. Dolayısıyla yeme içmede sağlıklı alışkanlıklar kazanılmadığı sürece çaylarla kilo verme durumu söz konusu değildir. Sağlıklı zayıflama yöntemleri için çaylar yerine beslenmeye odaklanmak daha etkili sonuçlar verir.

Zayıflama çayları sağlığınızı kötü etkileyebilir

Zayıflama çayları sanıldığı gibi masum değil. Kilo verme amacıyla bilinçsizce tüketilen çaylar ölüm sebebine dönüşebilir. Alerji ya da ilaç kullanımına bakmaksızın sırf sınırsız içilen zayıflama çayları yan etkilere sahiptir. Her çayın çeşitli özellikleri ve yan etkileri olduğu unutulmamalıdır.

Zayıflamaya yardımcı olan çaylar bile günde belirli fincan sayısında içilmelidir. Hassas bünyeli kişiler, hamileler, ilaç kullananlar, alerjisi olanlar, kısacası sağlığıyla ilgili problem olan kişiler, zayıflama yöntemleri kapsamında çaylara yönelmemeli, en azından uzman tavsiyesi olmadan içmemelidir.

Geçici kilo kaybı yerine kalıcı kilo kaybı hedeflenmeli

Zayıflama yöntemleri her zaman çok ilgi çekici olmuştur. İnsanlar işin uzmanına gitmek, sağlıklı kilo verme yöntemlerini öğrenmek yerine genellikle zayıflama çayları, zayıflama hapı gibi dayanağı olmayan üstelik sağlığı tehdit eden yöntemleri tercih etmeye meyilli. Sağlıklı kilo verme kavramı kısa sürede hızlıca zayıflamak anlamına gelmez.

Yaşamınızda ufak tefek şeyleri değiştirmek, beslenme uzmanı desteği almak, kalıcı kilo kaybı için en basit yoldur. Zayıflama çayları odağında beslenmek kısa sürede hızlı kilo verdirir, ama yaşamsal değerleri düşürmekle birlikte sağlığa tehdit haline gelir ve kesinlikle verilen kiloların tekrar alınmasına sebep olur. Kalıcı kilo verme hedefi ise uzun vadede sağlıklı, ideal kiloda kalmayı sağlar.

Sağlıklı yaşam tarzı kalıcı kilo hedefine ulaştırır

En sağlıklı zayıflama yöntemleri kalıcı kilo verme amacı taşıyan yöntemler bütünüdür. Zayıflama çayları ve benzeri kalıcı fayda sağlamayan yöntemler sadece zaman kaybettirir, sağlığı tehdit eder. Beslenme ve diyet uzmanları, kalıcı zayıflama yöntemleri arayanlara sağlıklı yaşam tarzına geçme önerisi verir.

Kilo verme hedefinde elbette öncelik daima sağlık olmalıdır. Zayıflama yöntemleri arayanlar hep sıvı odaklı ya da birçok şeyin yasaklı olduğu diyet listeleri uygular. Uzmanlarımız elbette yasaklar içeren diyetlerden yana değil. Fitness Hocam uzmanlarımız kendilerine kilo verme isteğiyle gelen danışanlarına sağlıklı beslenebilecekleri, yağ yakabilecekleri özel programlar hazırlar.

Zayıflama yöntemleri hakkında daha bilinçli hale gelmek isteyen, zayıflama çayları gibi gereksiz ve işe yaramayan yöntemleri bir kenara atıp kalıcı kilo vermeyi amaçlayanlar, bizimle iletişime geçebilir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarımızla sonuç odaklı çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu konuda bloğumuzda yayınlanan "Sağlıklı kilo verdiren diyet nasıl olmalı?" başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Online olarak bizi ücretsiz blog yazılarımızdan ve instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.
İçeriğimiz hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Yine ücretsiz ve online olarak diyetisyenimizden diyet ve fitness programı hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar

Hatice                      Hatice
2020-02-10 02:23:31
Benim kilom 146 boy 158 yaş 64 ben bu kilodan kurtulmak istiyorum

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir