Zaman Yönetimi Neden Önemlidir?

Zaman Yönetimi Neden Önemlidir?

ZAMAN YÖNETİMİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Birçok sorumluluk söz konusu olduğunda yaşantınızı düzene sokmakta sorun yaşayabilirsiniz. İş ve okul hayatı gibi belirli sorumluluklarla tanımlı olan işlerden geriye kalan zamanlarda çok şey yapmayı ümit edip genelde hayal kırıklığına uğradığınız zamanları düşünün. İhtiyacınız olan ve yapmak istediğiniz şeyler için asla zamanınız yok gibi hissedebilirsiniz. Bu durum sizi ne kadar strese sokuyor ya da kaosa sürüklüyor? İş ya da ev hayatınızın bu durumdan ne kadar olumsuz etkilendiğinizi de düşünün. Zaman gerçekten avuçlarınızdan kayıp gidiyor mu?

Bunun çözümü tabii ki zaman yönetimidir.

Her insanın zaman yönetimine ihtiyacı vardır. Kimse bu konuda istisna değildir. Zaman yönetilmez ise başınızı kaşıyacak vakit bulmanız zorlaşır. Zaman yönetimi, önemli birçok şeyi, iş ve ev yaşantısının tüm gerekliliklerini ve sosyal hayatı bir arada götürebilmek için oldukça önemlidir. Tüm yaşamınızı denetim altına almanızı sağlayacak olan zaman yönetimi için herhangi bir ekipmana, çok fazla süreye ya da size yardımcı olabilecek çok sayıda insana ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan tek şey stratejileri deneme isteği ve adım atmanızı sağlayacak enerji.

Vaktinizi nasıl geçirdiğiniz hakkında mutlaka bir fikriniz vardır. Örneğin; bir cumartesi gününü ele alalım. Yapacaklarınız şunlar olabilir; yataktan kalkmak, kahvaltı yapmak, egzersiz yapmak, alışverişe çıkmak, arkadaşlar ile buluşmak, öğle yemeği, yürüyüşe çıkmak, akşam yemeği, film izlemek ve yatmak. Tüm bu etkinliklerde ne kadar zaman harcadığınızı söyleyebilir misiniz? Kitap okumak, kahve içmek, sohbet etmek gibi daha küçük etkinliklere ne kadar zaman harcıyorsunuz peki?

Siz de herkes gibi günde yalnızca 24 saate sahipsiniz. Bu 24 saat içinde tam olarak ne yaptığınızı bilmedikçe nasıl düzenleme yapıp zamandan tasarruf edeceğinizi de bilemezsiniz. Bunun için ilk adım zaman çizelgesi tutmaktır.

Zaman çizelgesi her gün nasıl vakit geçirdiğinizin kaydını tutar. Bunun için uyandığınız andan gece yatana kadar yaptığınız her şeyin başlangıç ve bitiş saatini yazmalısınız. Örneğin;

Ölü zamanları ve önemsiz etkinlikleri dahi eklemeyi unutmayın. Bunlar sohbet etmek, telefon görüşmesi… vb. her türlü aktivite olabilir. Buna zamanım yok ki dediğinizi duyar gibiyiz. Amacımız zaten zamanı iyi yönetebilmenizi sağlamak! O yüzden neye ne kadar zamanınızın gittiğini görmeniz zaman yaratabilmeniz için büyük öneme sahip. Bu kaydı uzun süre tutmanıza gerek yok yalnızca 2-3 gün bile size genel bir fikir vermek için yeterli olacak. Eğer her aktivite için dürüst olmazsanız zamanın nereye uçup gittiğini fark edemezsiniz.

Zamanın bir kısmı zorunluluklar ve vazgeçilemeyen şeylere harcanır (uyku, yemek, duş, işe gitme… vb.). Bazıları ise kişisel tercihlerden oluşur (spor, hobiler, tv, kitap okuma…vb). Zaman yönetiminde önemli olan şey yapmak zorunda olduklarınız ile yapmayı istedikleriniz arasında dengeyi kurabilmektir. Neye ne kadar zaman harcadığınızı bilemezsen bu dengeyi kurman mümkün olmaz.

Önemsiz şeylerin ne kadar vakit aldığını görmek sizi şaşırtabilir. Bazen zorunlu alışveriş ya da yemek yeme gibi aktivitelerin de gereğinden fazla zaman aldığını fark ettiniz mi?

İş yerinde düzenli olmayan bir masa içerisinde aradığınızı bulmaya çalışmak bile tahmininizden daha fazla zaman alabilir.

Zaman tasarrufu için yapılacak üç şey; bazı işlere son vermek, harcanan zamanı azaltmak ve zamanı daha iyi kullanabilmek için işleri yeniden düzenlemektir. Zamanın boşa geçmesine sebep olan tüm etkinlikleri belirleyin. Örneğin; işe başlamadan önce fazladan 1 fincan kahve içmek, yapacağınız işle ilgili olmayan bir materyal okumak, işe başlamadan önce telefonunuzda sosyal medyaya fazladan zaman harcamak… Bunlardan tamamen kurtulabilirsiniz! Eğer tamamen son veremiyorsanız daha az vaktini almalarını sağlayabilirsiniz. Örneğin kahveyi işinizi hallederken içebilir, başka şeyler okumayı gün sonuna erteleyebilir, sosyal medyaya planladığınız saat diliminde bakıp kapatabilirsiniz.

Etkinlikleri değiştirmek zaman yönetiminin bir parçasıdır. Zamanınızı amaçlarınıza katkı sağlamayan etkinliklerle dolduruyorsanız bunları sorgulamalısınız. Verimsiz işlere fazla vakit harcıyorsanız bu işleri yapmanın farklı yollarını denemeli ya da tamamen bırakmalısınız.

Bir ajanda ya da haftalık zaman çizelgesi size yardımcı olacak. Bu çizelgede bazı bölümleri farklı renkle çizin. Her etkinlik türü için farklı bir renk tercih edebilirsiniz. Örneğin; önemsiz ve zaman kaybına neden olan tüm etkinlikler için ‘’kırmızı’’ kalem kullanabilirsiniz. Etkinliklerin bazılarını gruplamanız gerekebilir. Gruplandırma, zamanın daha verimli kullanılmasını sağlar. (Meal prep’e her defasında 15 dk ayırmak yerine bir gün önceden ya da sabahları bir anda yarım saat ayırmak gibi)

Eğer gün sonunda çizelgenizde rengarenk bir sayfa ile karşılaşırsanız bu dağınık bir gün geçirdiğiniz anlamına gelir. Geniş renk bantlarının olduğu bir sayfaya sahipseniz bu zamanı daha verimli kullandığınızı gösterir tabii ki kırmızı renk çoğunlukta değilse.

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir