Yoga nedir?

Yoga nedir?

Kökeni Hindistan'a uzanan yoga, fiziksel ve zihinsel disiplinler bütününü anlatmak için kullanılan bir terimdir. Hindistan'da kullanılan Sanskritçe'de her kelimenin türediği bir kök harfi ve her harfin bir anlamı var. Yoga için de kök harf "yuj". "Yuj" kelime kökünün de "yoga" kelimesinin de bir çok anlamı var, ki bu durum da yoganın kapsamlı, her yere uzanan yapısıyla oldukça uyumlu. "Yuj" kavuşma, bir araya gelme, birleşme, karşılaşma ve yöntem anlamlarını içeren bir kök. Yuj'dan türeyen "yoga"nın anlamlarından sadece birkaçı bile şu şekilde;  birleştirmek, kontrol etmek, boyunduruk altına almak.

Tarih öncesi çağlardan beri, uzun bir süredir insanlar birçok farklı düşünce tarzıyla evrenin varlığını ve düzenini anlamaya çabalamışlardır. Buradaki en önemli sorular her zaman “hayattaki amacımız nedir, nereden geldik, nereye ve nasıl gidiyoruz?” olmuştur. Bu sorulara yanıt arayan herkes öyle veya böyle bir şekilde doğayı ve tüm canlıları gözlemlemişlerdir. Bitki ve hayvanların yaşam biçimlerini, davranışlarını incelemiş ve bunları insan bedenine uygulamış; etki ve sonuçlarını kendi bedenlerinde görerek bir düzen oluşturmaya çalışmışlardır ve yoga böyle meydana gelmeye başlamıştır. İşte bu kişiler ilk “Yogi” ve “Rsiler” dir. Bu kişilerin asıl amaçları doğanın hayvanlara ve bitkilere bahşetmiş olduğu özel yetenek ve becerilere sahip olmak ve bu şekilde daha kaliteli bir hayat yaşamak olmuştur. Yaptıkları uygulama ve çalışmalar bugünkü yoga duruşlarının oluşmasına temel teşkil etmiştir.

Yoga nedir?

Yoga, aklın huzur ve sessizliğinin her durumda uyum içinde olmasını sağlayan disiplinler toplamıdır. Yoga yapan ve yogayı yaşam biçimine dönüştürmüş kişiler, huzurlu, kendini tanıyan ve kişisel gelişimini tamamlamak bir hayli yol kat etmiş olan kişilerdir. Yoga insana kendi vücudunu, bilincini ve zihninin sınırlarını tanımasını, dengede tutmasını ve yaşamda karşılaştığı her türlü zorlukla daha kolay baş etmesini öğretir; yogayla yaşamda olan şeylere daha farklı bakmanın yolu bulunur. Yaşadığımız problemler yoga aracılığıyla kendini evrensel uyuma bırakır ve bir ders niteliğinde karşımıza çıkar.

Yoga bir din değildir. Yogiler kendi özlerinin, yani ruhsal varlıklarının farkındalığını yaşar ve canlı-cansız tüm varlıkları çok daha sevgi dolu yaklaşarak onlarla uyum içinde bütünleşir. Yoga, insanları bedensel ve ruhsal disiplin yoluyla başarıya aydınlaşmaya ulaştırmayı amaçlayan bir felsefedir. 

Kimler yoga yapabilir?

Yoga seanslarına katılmak veya kendi kendinize öğrenip uygulamak için hemen hemen hiçbir engel yok.  Yani dileyen herkes yoga yapabilir. Kaç yaşında olduğunuz farketmez. Bebeklerden yaşı ilerlemiş kişilere kadar, uzmanlar herkese yoga yapmayı öneriyorlar.

"Güçsüzüm, esnek değilim, hiç spor yapmadım, belim ağrıyor..." gibi dertleriniz de yogadan uzak durmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Tam aksine, kontrollü bir şekilde ve mümkünse doktorunuza danışarak uzman eğitmenler eşliğinde yapacağınız yoga egzersizlerinin zararını değil faydasını göreceksiniz.

Hamilelik de yoga yapmamak için geçerli bir bahane değil. Önceden mutlaka doktorunuzun onayını alın ve sonra hamileyken bile yoga yapabilirsiniz.

Gerçek yogiler demiş ki; "Sözcükler yoganın gerçek değerini anlatmakta yetersiz kalıyor, yoga ancak deneyimlenebiliyor."

Yoga Nasıl Yapılır?

Yoga dersi yalın ayak yapılır, çok bol olmayan, rahat ve hareket etmeye müsait spor giysiler giyebilirsiniz.

Yoga yalnızca mat ile yapılabildiği gibi , blok ve diğer malzemeler ile de yapılabilir.

Uygulamadan önce son iki saat yemek yememiş olmakta fayda var; mide dolu olmamalı, ama çok açlık hissi de olmamalı. Pratikten önce su ihtiyacınızı karşılayın, ancak pratik sırasında su içilmesi, iç ısıyı düşürdüğünden en iyi tercih değil.

Pratik tarz ve seviyesine de bağlı olarak terleme olabilir.  Yoga dersinde acı olmamalı, eğer bir pozda keskin bir acı hissi oluştuysa mutlaka güvenli bir şekilde pozdan çıkın ve nedenini hocanızdan öğrenin. Yogada sınırlarımızı hissederiz, ancak bu sınırlar bizi konforlu alanımızdan çıkmaya davet ederken, nefes ve duyarlılık ile çalışmak gereklidir. Eğer bir acı oluşuyorsa, ya hizada ve pozda bir hata yapılmış veya öğrencinin bedenindeki bir hassasiyet öne çıkmış olabilir. Lütfen acı hissettiğinizde bunu yok saymayın ve acı içinde devam etmeye çalışmayın, bedeninize zarar verebilirsiniz.

Yogaya haftada bir veya iki pratikle başlayabilir, farklı yoga türlerini deneyebilir ve pozları öğrenmeye başlayabilirsiniz. Zaman içinde daha sık yoga yapmak isteyebilir, farklı tarzlardaki pratiklere ilgi duyabilir, uygulamanızı her güne taşımak isteyebilirsiniz.

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir