Yağ oranımızı düşürmek için neler yapabiliriz?

Yağ oranımızı düşürmek için neler yapabiliriz?

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olduğumuzu anlamamızın tek yolu tartıdaki rakam değildir. Aynı kilo ve boy uzunluğuna sahip 2 kişinin vücudunda, vücut tiplerinin farklı olması dışında bir çok fark görebiliriz. Örneğin birinin kasları çok belli olurken diğer kişinin kaslarının hiç belli olmadığı gibi.

Oysa ki kiloları ve boyları tamamen aynı olmasına rağmen bu fark çok net görülebilinir. Bunun sebebi yağ oranlarımızın farklı olmasından kaynaklıdır. Kaslarımızı daha görünür kılan düşük yağ oranına sahip olmamızdır. Hepimizin karın kaslarının olmasına rağmen bazılarımızın karın kaslarının çok daha görünür olmasının sebebi de tamamen yağ oranımızın düşük olmasıyla ilgilidir. İşte bu sebeple eğer daha fit bir görüntü elde etmek istiyorsak yağ oranımızı düşürmek hedefimiz olmalıdır.

Eğer sizin de hedeflerinizin arasına yağ oranınızı düşürmek girdiyse, bu tavsiyeleri öğrenmekte fayda göreceksiniz.

Öncelikle yağ oranımızı düşürmeyi öğrenmek için vücudumuzda yağ kaybı nasıl olur incelemeliyiz. Yağ hücreleri vücudumuzun yağ depolama alanlarıdır. Vücuttaki yağ hücreleri tıpkı bir organ gibi çalışır. Çeşitli hormonların üretiminden sorumlu olduğu gibi vücut ısısını korumaya ve A, D, E, K gibi vitaminlerin depolanmasına da yardımcıdır.

Rejime ve egzersiz programına başladığımız zaman, yağ depolarımızı kullanmaya başlarız ve geçmişte olduğundan farklı olarak daha az yağ depolamaya başlarız.

Sıkı bir şekilde egzersiz ve diyet yaparak enerji açığı oluşturduğumuz zaman, beynimiz yağ hücrelerine, yağ asidi moleküllerini kan dolaşımına salma talimatı verir. Kaslarımız, akciğerimiz ve kalbimiz, bu yağ asitlerini toplar, parçalara ayırır ve fiziksel aktiviteleri gerçekleştirmek için bağlarındaki enerjiyi kullanır. Bu noktada, yağ hücreleri "boş" hale gelir ve kendi başlarına ölürler. Böylece yağ kaybı gerçekleşir ve bunu sürdürebildiğimizde de yağ oranımız düşmeye başlar.

Yağ oranımızı düşürmek için 5 tavsiye

1. Yağ oranımızı düşürmeye yönelik beslenme ve antrenman programı

Öncelikle yağ oranımızı düşürmeye yönelik hazırlanmış bir beslenme programımızın ve bu süreci destekleyen yağ oranımızı düşürmeye yönelik bir antrenman programımızın olması gerekmektedir. Eğer yağ oranımızı düşürmeye yönelik beslenmeyi bilmiyorsak, kesinlikle bir uzman diyetisyenden yardım almak gerekir, çünkü doğru hazırlanmış bir diyet listesine sahip değilsek, çoğu kişide "yağ oranımı düşürmek için hiç yemek yememeliyim" algısı oluştuğundan, yetersiz beslenme sonucu yağ oranımızı düşürmeye çalışırken kas kaybı yaşamamız çok büyük bir ihtimaldir.

2. Yavaş yemek yiyin

Yavaş yemek yemenin, araştırmalara göre doygunluk hissini arttırdığı ve bizi aşırı yemek yeme eğilimine karşı koruduğu bulunmuştur. Yavaş yemek için lokmalar arasında bir yudum su alabilir, daha çok çiğneyebilir, ya da birlikte yemek yiyebileceğimiz kişiler varsa onlarla sohbet ederek yemek yeme süremizi uzatabiliriz. Yavaş yediğimiz zaman daha tok hissedeceğimiz için beslenme programımıza uyumumuz kolaylaşacak ve yağ oranımız da düşecektir.

3. Egzersiz programınıza ağırlık çalışmaları eklemek

Ağırlık antrenmanları, kas kütlesini artırmaya yöneliktir ve kas kütlesi ne kadar artarsa, dokular daha çok enerjiye ihtiyaç duyacağı için, metabolizma da o kadar hızlanır. Bu da yağ yakımımızın hızlanması anlamına gelir. Bu yüzden vücudumuzdaki yağ oranını düşürmek için, antrenman programımıza ağırlık çalışmalarını eklemeliyiz. Burada dikkat etmemiz gereken bir diğer konu, ağırlık antrenmanı için gereken programın doğru hazırlanmasıdır. Doğru hazırlanmamış ve seviyemize uygun olmayan bir antrenman programı ile sakatlanabilir ya da kas dengesizlikleri oluşturabiliriz. Bu sebepten dolayı antrenman programımıza ağırlık antrenmanı eklerken, eğer bu konu ile ilgili bir eğitimimiz yoksa bir antrenör desteği almamız şarttır.

4. Uyku ve stres seviyesi

Uyku esnasında bütün vücudumuz dinlenmeye çekilir. Sindirim sistemimizin ayrıştırdığı besinler organlara gönderilir ve gerek tamir işlemi gerek depolama işlemi bu süreçte yapılır. Kaslarımızın gelişmesi için hormonlar da çok önemlidir. Testosteron ve büyüme hormonu, kas gelişimimizi tetikleyen ve hızlandıran hormonların başında gelir. Büyüme hormonunun en çok salgılandığı zaman ise uyku zamanıdır. Günlük 7 - 8 saat uyumak kas gelişimi için önemlidir. Yeterli uyumadığımızda kas gelişimimiz azaldığı için yağ oranımızı düşürmek de zorlaşacaktır.

5. Yeşil çay için

Epigallocatechin gallate (EGCG), yeşil çay ekstresindeki en önemli aktif bileşendir. EGCG, norepinefrini yıkan bir enzimi baskılar, bu nedenle vücuttaki norepinefrin miktarını arttırır. Bu hormon daha fazla yağ hücresinin parçalanacağını ve bunun artık enerji olarak kullanılabileceğini gösterir. Aynı zamanda yeşil çay iştahımızı bastırır, vücudumuzun metabolik hızını artırmak ve yağ yakmak için adrenalin ve diğer bileşikler ile etkileşime girer.

En iyi zayıflama hareketleri hakkında bilgi almak için bu yazımızı mutlaka okuyun.

Hizmetlerimiz hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Diyetisyenimizden diyet ve fitness programı hakkında buradan ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir