Uyku Düzeni Neden Önemlidir?

Uyku Düzeni Neden Önemlidir?

Her birey güne enerjik başlamak ve günün geri kalanını verimli geçirebilmek için farklı miktarda uykuya ihtiyaç duyar. Hayatımızın neredeyse 3te 1'ni uykuda geçiririz. Uyku basit bir konu olarak görülse de hem fiziksel hem de psikolojik sağlık için oldukça önemli bir yere sahiptir. Yapılan araştırmalar yaşamsal bazı fizyolojik onarımların yalnızca uyku sırasında yerine getirilmektedir. Uyku hem beynimizin hem de vücudumuzun kendini yeniden toparlayıp yapılandırdığı bir süreçtir.

İdeal Uyku Süresi Nedir?

İdeal uyku süresi diye bir kavram bulunmamaktadır çünkü uyku ihtiyacı her bireyde yaşa, sağlık durumuna, bulunulan ortama ve yaşam tarzına göre farklılık göstermektedir.

Uykunun kalitesi kaç saat uyuduğumuza göre belirlenmez. Süre olarak daha az uyuyan bir birey, daha fazla uyuyan bir başkasından daha enerjik uyanıyor ve güne daha verimli devam ediyorsa burada önemli olan uyuduğumuz sürede uykunun ne kadar kaliteli olduğudur. 

Kaliteli Uykunun Faydaları

Ne Zaman Uyumalıyız?

Gece uykuya geçmemizi sağlayan iç biyolojik saatimizin önemli bir parçası melatonindir. Melatonin biyolojik saati düzenler, uyku ritminin ve uyku esnasında vücut ısısının düzenlenmesini sağlar. 

Melatonin salınımı gece 21.00'de başlar 23.00-03.00 saatleri arasında maksimum seviyeye ulaşır.  Bu yüzden melatonin salınımının yüksek olduğu saatlerde mutlaka uyumuş olmak gereklidir.

Uykunun işlevsel olduğu bir zaman takvimi vardır. Gece 04.00'te yatıp sabah 11.00'de kalkıyorum günde 7 saat uyuyorum ve uyku sorunum yok diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü genetik olarak kodlanan saatlerde salgılanması gereken, beyni ve vücudu yenileyen hormonların işlevi uykunun diğer saatlerinde kendisini göstermez.

Kaliteli Uyku Uyuduğumuzu Nasıl Anlarız?

Gece uyku bölünmesi yaşamamak, sabah dinç uyanmak, gün içinde zinde olmak kaliteli bir uykunun en önemli göstergeleridir. Kaliteli bir uyku uyumadığımızda bellekte bozulmalar (konsantrasyon eksikliği ve unutkanlık), gerginlik, yorgunluk, bitkinlik, mutsuzluk yaşamamız olasıdır.

Kaliteli Uyku İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Fiziksel aktivite: Düzenli egzersiz vücut ısısını dengeler. Gün içinde egzersiz ile harcanan enerji gece uykuya dalmanızı kolaylaştırır. Fakat gece geç saatlerde yapılan egzersiz uyku kalitesini olumsuz etkiler. Egzersizi gün içerisinde yapmaya dikkat etmelisiniz.

Beslenme: Yiyecek ve içecek seçimleri uyku kalitesini doğrudan etkiler. Şekerli ve paketli besinler kan şekerini birden yükselteceği için uykuya geçişi zorlaştırır. Sindirimi zor besinler de uykuya ayrılması gereken enerjiyi bloklar. Alkol tüketimi başta uykuya geçişi kolaylaştırsa da bir süre sonra alkolün uyarıcı etkisi devreye gireceği için gece uyku bölünmelerine sebep olur. Uyku öncesi tüketilen yoğun kafein de uyku kalitesini olumsuz etkilemektedir.

Stres: Stres altında olmak uykuya geçişle beraber uyku esnasındaki süreci de olumsuz etkiler. Gün içinde yaşadığımız olumsuz duygular genellikle gece yatmadan evvel daha çok zihnimizde yer aldığı için uyku kalitesini doğrudan etkilemektedir.

Ortam: Uyuduğumuz ortamın ışık seviyesi, açık olan elektronik cihazlar, ortamın ısısı uyku kalitesi için önemlidir. Rahat bir uyku için ortamın karanlık olması ve ışık olmamasıı gereklidir. Elektronik aletler uyku öncesinde kapatılmalıdır çünkü elektronik aletler yaydıkları radyasyon ile beyni uyanık tutmaktadır. Uyku ortamının ideal sıcaklığı ise ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalıdır. Optimal bir ısıda uyumak gereklidir.

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir