Stesle Başa Çıkmak İçin Etkili Yöntemler

Stesle Başa Çıkmak İçin Etkili Yöntemler

Hayatta bazen anlaşılır bazen de pek öyle olmayan birçok negatif duygu vardır. Stres, tüm negatif duyguları ve zor durumlara karşı verilen her tepkiyi kapsayacak şekilde son zamanlarda yaygın kullanılan bir kelime haline geldi. Peki her negatif duygu gerçekten stres mi? Stresi diğer duygulardan ayırmanın ilk yolu içinde baskı altında hissetme fikrinin de olmasıdır. Günlük hayatınızı düşünün kendinizi iş, aile, çocuklar, ev, hobiler… vb. konularda ne kadar baskı altında hissediyorsunuz ? Stresin ana fikri; üzerine hissettiğiniz taleplerin baş edebileceğinizden fazla olduğunu hissetmeniz ve buna karşı verdiğiniz tepki.

Talepler bireyseldir. İşe gitmek, alışveriş yapmak, ev ile ilgilenmek… vb. dışsal talepler gibi gözükebilir ama belli oranda bunlar aynı zamanda yapmak zorunda olduklarımızdır. Bir kısmı ise içsel taleplerdir. Yani bireysel fikir ve değerlerinizin yön verdiği taleplerdir. Bundan dolayı insanların neleri stresli bulup bulmadıkları bu bireysel farklılıklardan etkilenmektedir.

İçsel talepler aynı zamanda hedeflerinizle de ilgili olan taleplerdir. İnsanların neleri stresör olarak değerlendirdikleri hedefleri ile de doğru orantılıdır. Kilo verme hedefi olan bir birey için sağlıklı beslenme programına uymaya çalışmak bir stresörken, kilo problemi olmayan bir birey için sağlıklı beslenmek stresör olmayabilir. Yani stres beklentilerinizin, hedeflerinizin ve ümitlerinizin karşılanmayacağı konusunda yaşadığınız korkudan da kaynaklanabilir.

Stres Semptomları

Stresin semptomlarını ayrıntılı olarak tanımak, işaretleri okuyabilmek için oldukça önemlidir. Öncelikle stres semptomlarını 4 ana grupta toplayabiliriz:

 

Herkes bu semptomları farklı yoğunlukta yaşar. Örneğin; sizin için öne çıkan semptomlar duygusal olabilirken bir başkası için fiziksel ya da davranışsal olabilir. Kimi zaman da birden fazla kategoriden bir kombinasyon olarak da semptomlar ortaya çıkabilir.

Stres Mitleri

 Karşılaştığınız durumlar ya da olaylar her zaman kontrol edebileceğiniz ve baş edebileceğiniz boyutlarda olmayabilir. Herkes zaman zaman stres yaşar bu çok doğaldır. Stres yaşamak sizi asla zayıf ya da yetersiz biri yapmaz. Aksine benzer durum ya da olaylarla baş etme becerinii geliştirmenize katkı sağlar.

Aslında herkes stres ile baş ediyormuş gibi gözükür. Bizler içimizi başkalarının dış görünüşü ile kıyaslama eğilimindeyiz. Buna meyilli olduğumuz için de herkesin bizden daha iyi olduğunu düşünüyoruz. Halbu ki herkesin başa çıkma stilleri birbirinden çok farklı ve ne kadarının gerçekten işe yaradığını ölçmek her zaman dışarıdan gözlemlenebilir değildir. 

Evet, hayatınız içerisinde birçok stres faktörünün  ve her an her yerde karşınıza çıkabilecek olduğu doğru. Ama bunların karşısında hiçbir şey yapamayacak olmanız doğru değil. Bazen durumları değiştirmek mümkünken bazen de durumları kabullenip duygularınızı yönetme konusunda yollar bulabilirsiniz. Hiçbir çözüm yok düşüncesi yerine elinizdeki kontrol edebileceğiniz unsurlara odaklanmanız çok daha faydalı olacaktır.

Stresle Başa Çıkma Yöntemleri

 

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir