Fitness Hocam
Ön kayıt listesine katıl

Proteinler neden önemli?

Proteinler

Protein tüketimi denildiğinde çoğu zaman sporcularla ilgili olan kısımlar konuşulur.
Peki, sporcu değilsek yine de protein tüketimine dikkat etmemiz gerekir mi?

Proteinler neden bu kadar önemli, gelin birlikte inceleyelim...

Yeterli proteine sahip bir beslenme düzeninin:
1. Kilo vermek
2. Sağlıklı kiloyu korumak
3. Kas inşa etmek
4. Genel sağlığı iyileştirmek gibi birçok faydası olduğu bilinmektedir. Bunlardan detaylı olarak bahsetmek gerekirse:
- Protein, açlık hormonunuz grelin ve doygunluk hormonu leptin seviyelerini düşürüp, iştahınızı iyileştirir. Karbonhidrat veya yağa kıyasla daha çok tok tutar.
- Protein, daha az besinle daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Besinlerin midenizde kalma süresini uzatır, ayrıca gece saatlerindeki acıkmalarınızı ve atıştırmalarınızı azaltır.
- Protein, metabolizmanızı hızlandırarak, her gün yaktığınız kalori miktarını arttırır, böylece kilo kaybına ve uzun dönemde korumanıza yardımcı olur.
- Protein, kas bloklarını oluşturup, kas inşaasına ve güç artışına yardımcı olur. Ayrıca diyette veya ilerleyen yaşlardaki kas kaybını önler.
- Protein kemik sağlığınızı iyileştirir. Osteoprosis ve kırılma riskini düşürür. Daha çok protein tüketenler yaş ilerledikçe kemik sağlığını korurlar ve daha uzun süre fit kalırlar.
- Protein, vücudun dokularının ve organların onarılmasına yardım eder. Hastalık veya sakatlık sonrasındaki iyileşmeyi hızlandırır.

Öğünlerinizi protein üzerine planladığınızda, sonrasında otomatik olarak daha sağlıklı gıda seçimleri de yaparsınız.

Peki aldığımız her protein vücutta aynı şekilde kullanılır mı?

Her bitki ve hayvan dokusu protein içerdiği için aldığımız hemen hemen her besinde bir miktar protein vardır. Önemli olan nokta, gıdaların işlenmesi esnasında meydana gelen protein kayıpları ve aldığımız proteinin biyolojik değeridir.

Bitkisel kaynaklı proteinler hayvansal kaynaklı proteinlere göre daha düşük biyolojik değere sahiptir, yani insan vücudunda kullanılabilirlik oranları daha düşüktür. Özellikle vegan / vejetaryen bireylerde bu durumun olumsuz etkisi, tahıllar ve kuru baklagillerin bir arada tüketilmesi gibi protein kombinasyonları ile tolere edilebilmektedir. Bitkisel proteinlerin kombinasyonu sayesinde bir besinde olmayan aminoasidin diğer besinde yer almasıyla, biyolojik değerinin arttırılması mümkündür.

Proteinlerin ne kadar tüketildiğinin dışında ne zaman tüketildiği de çok önemlidir. Tükettiğimiz besinlerle aldığımız proteinin tek bir öğünde birden tüketilmesi, vücudun proteinleri işlemek için yeterli zamanının olmamasına sebep olur. Eğer tükettiğimiz proteinden maksimum fayda sağlamak istiyorsak, protein alımını tüm güne yaymamız gereklidir.

Protein tozları gerekli mi?

Proteinin öneminden bahsederken akla gelen sorulardan biri de "o zaman protein tozu kullanmalı mıyız?" oluyor.
Özellikle sporcuların protein eksiği endişesiyle sıklıkla tercih ettiği protein tozları birer protein alternatifidir evet, ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta besinlerle alınan proteinin her zaman en sağlıklısı olduğudur!

Eğer doğru bir beslenme örüntüsünde planlanırsa, ideal protein alımı, protein tozuna ihtiyaç duymadan besinlerle sağlanabilir. Ek olarak protein tozları zararsız olarak görülse de alerjik bünyelerde ve aşırı kullanımlarda vücuda zarar verebilir, bu sebeple hekiminiz ile görüşmeden kesinlikle kullanmayınız.

Sağlıklı beslenme hakkında bilgi almak için bu yazımızı mutlaka okuyun.

Hizmetlerimiz hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Diyetisyenimizden diyet ve fitness programı hakkında buradan ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum yapın.

Lütfen bekleyin

Ön kayıt listesine bugün katılın.

Ön kayıt listesine şimdi kaydolun ve %50 indirimle kayıt olma şansını elde edin.