Probiyotiklerle bağışıklığınızı güçlendirin

Probiyotiklerle bağışıklığınızı güçlendirin

Bağışıklık sistemini güçlendirmek bugünlerde en önemli önceliğimiz. Güçlü bir bağışıklık sistemi, karşılaşabileceğimiz viral veya bakteriyel enfeksiyonlara yakalanma riskini düşürür.

Vücudunuz mikroorganizmalarla savaşmak üzerine kuruludur. Bağışıklık sisteminin görevi basitçe mikroorganizmaları tanıyıp onlara karşı bağışıklık yanıtı oluşturmak ve vücudu zararlı mikroorganizmalara karşı korumaktır.

Güçlü bir bağışıklık sistemi için sağlıklı beslenme en önemli yapıtaşlarından biridir. Birçok besin bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir, ancak probiyotiklerden özellikle bahsetmek istiyoruz.

Probiyotik besinler ve bağışıklık sistemi ilişkisi nasıldır?

Probiyotikler insan vücudunda bulunan ve aynı zamanda bazı besin ya da takviyeler yoluyla vücuda alınabilecek insan sağlığına faydalı, canlı organizmalardır.

Normalde bakteri denildiğinde akla ilk zararlı olanlar gelir. Bakteriler bize çoğunlukla hastalıkları çağrıştırır, ancak kötü ve hastalık yaptığı bilinen bakteriler olduğu gibi, insan sağlığına faydalı hatta iyileştirici özellikleri bulunan bakteriler de vardır. Probiyotik bakteriler bunlara en iyi örnek olarak verilebilir.

Probiyotik bakteriler sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlarlar. Düzenli çalışan bir sindirim sistemi, mutluluktan bağışıklığın güçlü olmasına kadar birçok durum üzerinde etkilidir.

Bağırsaklar, bağışıklık sistemi için önemli role sahiptir. Sağlıklı bir bağırsak florası, bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlayacak ve istenmeyen maddelerin bağırsak duvarından geçip kana karışımını engelleyecektir. Lactobacillus ve Bifidobacterium en bilinen probiyotik bakterilerdir.

Probiyotik besinler nelerdir?

Yoğurt
Mutfaklarımızda yaygın olarak kullandığımız, en önemli fermente süt ürünlerinden biri olan yoğurdun fermentasyonunda laktik asit bakterileri ve bifidobakterler etki göstermektedir. Bu bakteriler en yaygın olarak bilinen probiyotiklerdir. Laktik asit bakterileri sütteki laktozu laktik asite çevirirler ve böylece yoğurttaki ekşi tat oluşur. Aynı sebepten ötürü laktoz intoleransı olan kişiler de yoğurdu güvenle tercih edebilirler.

Yoğurt ve probiyotik etkisi konusunda dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Marketlerden satın aldığınız yoğurtlar canlı probiyotikler içermez. Bu sebeple ev yoğurdu tüketmek, probiyotik etkisinden yararlanmanızı sağlayacaktır.

Ancak ev yoğurdu yaparken bakteriyel risk sebebiyle sokak sütü kullanmayın! Marketlerde satılan paketli günlük sütlerden alıp kendi yoğurdunuzu evde yapabilirsiniz.

Kefir
Yoğurt gibi fermente bir süt ürünü olan kefir, inek veya keçi sütüne kefir taneleri eklenerek elde edilir.

Yine laktoz intoleransı olan kişiler tarafından da tercih edilebilen kefir, yoğurttan daha güçlü bir probiyotik kaynağıdır.

Marketlerde satılan şekerli ve meyveli kefirler yerine sade kefir tercih etmeniz daha doğru olur.

Kombucha
Fermente bir çay olan kombucha, son zamanlarda oldukça popülerdir. Kombucha, maya ve bakterilerin fermentasyonu ile elde edilir. Probiyotik özelliğinin oldukça yüksek olduğu bilinmektedir.

Lahana turşusu
Lahana turşusu, toplumumuzda da yaygın olarak kullanılan, en önemli probiyotiklerden biridir. Ev yapımı, az tuzlu bir lahana turşusu, hem probiyotik açısından, hem de antioksidan içeriği sebebiyle bağışıklık güçlendirmede oldukça sağlıklı bir seçim olacaktır.

Bazı peynirler
Mozeralla ve çedar peynir, probiyotik etkisi bilinen peynirler arasında yer alır. Birçok peynir fermentasyon ile elde edilse de hepsi probiyotik içermez. Aynı zamanda peynir, hem vitamin hem de iyi bir protein kaynağıdır.

Sağlıklı beslenme hakkındaki bu yazımızı da mutlaka okuyun.

İçeriğimiz hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Yine ücretsiz ve online olarak diyetisyenimizden diyet ve fitness programı hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar

Aysu clk                     Aysu clk
2020-03-28 21:43:25
Süper gercekten

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir