Öğün saatleri nasıl olmalıdır ?

Öğün saatleri nasıl olmalıdır ?

ZAYIFLAMA DİYETİNDE ÖĞÜN SAATLERİ NASIL OLMALIDIR?

Öğün saatleri son dönemlerde oldukça tartışılan bir konu. Günde tek öğün beslenmeden, Aralıklı orucun farklı çeşitlerine kadar birçok metod okumuş olabilirsiniz. Aslında burada en doğru beslenme ya da en zayıflatan beslenme saatleri gibi bir bakış açısı oldukça yanlış olacaktır. Sağlıklı bir beslenme düzeninde en önemli faktör kişinin makro ve mikro besin öğelerini yeterli ve dengeli miktarda aldığı, yaşam tarzına ve mevcut sağlık durumuna uygun bir beslenme programıdır. Örneğin saat 07:00’de uyanan ve tüm gün çalışan biri Aralıklı Oruç yöntemini sürdüremeyecektir. Herkes için 3 ana 3 ara öğün veya 2 ana öğün düzeni de uygun olmayabilir. Burada dikkat edilmedi gereken en önemli nokta kişinin sürdürebileceği ve aç kalmayacağı şekilde bir beslenme düzenini yaşamına adapte etmesidir. Bu şekilde bir hedef koyduğunda, hem hedefine ulaşacak hem de uzun yıllar koruyabilecektir. Unutmayın ki; geçiçi beslenme düzenleri, geçici sonuçlar verir!

ANA ÖĞÜN DÜZENİ NASIL OLMALIDIR?

Ana öğünler arasında 4-5 saatlik zaman dilimi olmalıdır, kişinin yaşan tarzına uygun ise 2 ana öğün de tüketilebilir. Yapılan araştırmalar günlük en az 3 öğün tüketmenin kilo verme sürecine destek olacağını göstermektedir. Bu yüzden 2 ana öğünlü düzende 1 ara öğün mutlaka eklenmelidir.

3 ana öğün tüketilecekse;

08:00 - 09:00 Kahvaltı

12:00 - 13:00 öğlen

18:00 - 19:00 Akşam

2 ana öğün tüketilecekse;

09:00 - 10:00 Kahvaltı

18:00 - 19:00 Akşam

şeklinde tercih edilebilir.

Öğünlerde protein, sebze, kompleks karbonhidratlar ve sağlıklı yağlar dengeli olmalı, yeterli lif içermelidir.Özellikle kan şekerinin öğün sonu ani yükselmesini ve düşmesini engellemek için protein ve karbonhidrat bir arada tüketilmeli, tercih edilen karbonhidratlar beyaz unlu makarna/pilav/beyaz ekmek gibi basit karbonhidratlar olmamalıdır. Hacim olarak doygunluk, lif tüketimi ve vitamin/mineraller açısından sebze her öğünde yer almalıdır.

ARA ÖĞÜN DÜZENİ NASIL OLMALIDIR?

Kişinin sağlık durumu sık ara öğün tüketmesini gerektirmiyorsa (diyabet, gebelik vb.) ara öğünler atlanabilir. Fakat yapılan birçok araştırma ara öğünlerin metabolizma hızını arttırdığını göstermektedir. Günde en azından 1 ara öğün kişinin açlık hissettiği herhangi bir saate eklenebilir. Gece ara öğünü en geç yatmadan 2 saat öncesine kadar tüketilmiş olmalıdır.

Ara öğünlerde yağ ve karbonhidrat içerikleri dengeli olmalıdır. Tek başına bir meyve kan şekerini hızlıca düşürüp acıkmaya sebep olabilir bu yüzden 2 besin grubu bir araya getirilebilir.

Örnek ara öğün saatleri;

11:00 ,  15:00 , 16:00 , 21:00

Örnek ara öğün içerikleri;

1 yerli muz + 6 çiğ fındık

2 kuru kayısı + 1 su bardağı yoğurt

1 su bardağı kefir

1 hurma + 1 tatlı kaşığı şekersiz fıstık ezmesi

Cildinize iyi gelen besinleri öğrenmek için bu yazımızı mutlaka okuyun.

Hizmetlerimiz hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Diyetisyenimizden diyet ve fitness programı hakkında buradan ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir