Limonlu su ile güne başlamak zayıflatır mı?

Limonlu su ile güne başlamak zayıflatır mı?

LİMONLU SU İLE GÜNE BAŞLAMAK ZAYIFLATIR MI?

Evet, yağ yakımına faydası olmaksızın ödem atılımında fayda sağlayabilir. Ama en önemlisi alkali değeri yüksek bir besin ile bedeni uyandırmaktır.

Sağlıklı bir insan vücudu alkali ortamdır (pH derecesi 7,2 ila 14 arasında olması). İnsan idrarı, kanı, gözyaşı alkalidir.

Hastalıkların gelişmesi için uygun ortam asidiktir. Bu demektir ki vücut ortamını ne kadar alkali düzeyde tutabilirsek bakteri, virüs ve çeşitli organizmaları o kadar uzak tutabiliriz.

Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar, alkali besinlerin beslenme düzeninde tüketim sıklığının arttırılması ile çeşitli kanser risklerinde azaldığını göstermiştir.

Alkali besinler magnezyum, manganez, demir ve potasyum gibi daha çok alkali özellik gösteren mineralleri içerirken; fosfor, bakır ve sülfür içeren besinler daha çok asidik özelliğe sahiptir.

Alkali Besinler Nelerdir?

Limon; mide rahatsızlığınız yok ise sabah uyandığınızda 1 su bardağına birkaç damla limon ilave ederek suyu alkali hale getirebilirsiniz. Hem de su tüketimini destelenmiş olacaktır.

Yeşil yapraklı sebzeler: maydanoz, kereviz sapı, dereotu, ıspanak. Gerek yapılan smoothielere ilave ederek çiğ olarak, gerekse sebze yemeği olarak tüketebilirsiniz.

Kırmızı biber: Mevsiminde beslenme faktörüne dikkat edilmelidir.

Buğday çimi: Saksılarda kendiniz yetiştirerek elde edebileceğiniz buğday çimini salata ve sandviçlere ekleyerek veya sıkıp suyunu tüketerek faydalanabilirsiniz.

Avokado: Asit oranı oldukça düşük, sağlıklı yağlardan zengin bir besindir.

Muz: özellikle olgun muzlar tercihiniz olmalıdır.

Meyve, sebze, meyve suları, patates alkaliden zengin ve düşük asit yüküne sahipken; et, süt ve ürünleri, balık alkaliden fakir olup daha yüksek asit yüküne sahiptir. Ayrıca düşük fosforlu içecekler olan kırmızı ve beyaz şarap, maden suyu düşük asit yüküne sahip olup; bira, kakao yüksek asit yüküne sahiptir .

Kişilerin beslenme örüntüleri çoğunlukla et, şeker, beyaz un, çay ve süt ürünleri gibi asidik besinlerden oluşmaktadır.

Asidik besinlerden bahsetmek gerekirse; kızarmış ürünler, alkol, işlenmiş ürünler, fermente gıdalar, yapay tatlandırıcılar, çikolata, kafein, soda. Tüketim sıklığına dikkat etmeli minimum seviyede tutmalıyız.

Alkali Besinlerin Çeşitli Yaş Gruplarındaki Etkileri Nelerdir?

Yaşlanma kas kaybının artmasına bağlı düşme-kırıkların artışına zemin oluşturabilir. Yaşlı kadın ve erkekler üzerinde yapılmış üç yıllık bir çalışmanın sonucu, potasyumdan zengin beslenmenin (sebze ve meyve tüketimi) asit yükünü azalttığı ve kas kaybını önlediği yönündedir. Kesin bir sonuç için daha çok çalışmaya ihtiyaç bulunmaktadır.

Çocuklarda optimal büyümede iç dengenin sağlanması oldukça önemlidir. Özellikle şeker, çikolata, hamburger, cips gibi besin ögesi içeriği düşük, asit yükü ve enerjisi yüksek olan besinler çocuklar tarafından sıklıkla tüketilmektedir. Hastalığa yatkınlığını azaltmak, güçlü bir bağışıklık için bu besinlerin tüketiminin sınırlandırılması gerekir.

Kaliteli uyku uyumanın iştahı etkilediğini düşünüyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun.

Hizmetlerimiz hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Diyetisyenimizden diyet ve fitness programı hakkında buradan ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir