Kilo Veremiyorum, Ne Yapmam Lazım?

Kilo Veremiyorum, Ne Yapmam Lazım?

 

Kilo vermeye çalışıyor, her gün aldığınız kalorileri sayıyor ancak bir türlü kilo veremiyor veya aldığınız sonuçları en ufak bir kaçamakta kaybediyor musunuz?

Bu blog yazısı sebebini açıklayabilir.

Neden kilo veremediğinize gelin birlikte bakalım, kilo veremiyor olmanızın bir değil birçok sebebi olabilir.

Muhtemel sebeplerden bahsedecek olsak da herkesin bireysel olarak farklı sıkıntıları, rahatsızlıkları ve özel durumları olabilir. Burada bahsettiğimiz sebepler genel bir bakış açısı sunmak için yazılmıştır, daha kişisel öneriler için diyetisyeninize danışmanızda fayda var 😊

1.    Öğün atlıyor olabilirsiniz

Diyete başlayınca genellikle kişiler az ve sık beslenmek zorunda olduklarını hissederler, birçok uzman da uzun açlıkları önermez ve aslında bunun bir sebebi var.

Kilo vermek söz konusu olduğunda iştah kontrolünü sağlamak çok önemlidir. Bunun da önemli ve en etkili yollarından biri çok fazla aç kalmamayı sağlamaktır. Bu durumda az ve sık beslenmek faydalı olabilir.

Yine kişiye göre değişen bir konu olduğu için kilo vermek için az sık beslenmek doğrudur demiyoruz, ancak belki de sizin için uzun açlıklar öğünlerde kontrolsüz yeme davranışına yol açıp dolayısıyla bir öğünde tükettiğiniz kalorinin çok fazla olmasına sebep oluyor olabilir.

2.      Gece uyuma zamanınıza yakın saatlerde besin tüketiminiz olabilir

Kilo problemi olan kişilerde gece yeme davranışı sıklıkla gördüğümüz bir durumdur. Aslında gün içinde almanız gereken kaloriyi almış olsanız bile gece uyuma saatinize yakın bir saatte aldığınız kalorileri yakmak o kadar da kolay değildir. Yatmadan en az 3 saat önce kalorili bir besin veya içecek tüketimini sonlandırmanız gerekir. Eğer az yiyor ancak yine de kilo veremediğinizi düşünüyorsanız akşam yediklerinize tekrar bir göz gezdirmenizde fayda var 👍

3.      Yetersiz protein alıyor olabilirsiniz

Proteinler besin gruplarının içerisinde en önemlilerden biridir. Metabolizma hızını arttırmaktan kilo verirken kas kaybetmemenize yardımcı olan ve bağışıklık sistemi için de oldukça gerekli olan besin grubudur.

Yetersiz protein almak yağ kaybınızı yavaşlatabilir, kas kütlesinde bir azalmaya sebep olabilir ve metabolizma hızını olması gerekenin altına düşürebilir. Bu da kilo vermenizi zorlaştıran etmenlerden biri olabilir.

4.      Çok fazla stres altında olabilirsiniz

Stres hayatımızın her alanında maalesef karşımıza çıkıyor. Bazı kişiler stresle başa çıkmayı kolay bir şekilde hallederken bazıları ise bu konuda zorlanabiliyor.

Her türlü stres ve özellikle de diyet sürecinde yaşadığınız “her gün tartılıyorum gram oynamıyor” stresi kilo vermenizin önünde bir engel olabilir. Stres anında vücut kortizol hormonu salgılar ve kortizol enerji harcamasını yavaşlatan bir hormondur.

Stres seviyenizi azaltmak için meditasyon ve egzersizin etkisinden yararlanabilir, tartıdaki stresi yaşamamak içinde tartıyı gözünüzün önünden kaldırabilirsiniz J

5.     Sindirim sıkıntıları yaşıyor olabilirsiniz

Sindirim problemleri günümüzde çok sık görülmekte, birçok sebebi olmakla birlikte stres ve özellikle kötü beslenmeye bağlı bağırsak epitelinin zarar görmesi ve bağırsaktaki faydalı bakterilerin azalıp yerine zararlıların gelmesi sebepleri içinde oldukça önemlidir.

Eğer sindirim sıkıntısı yaşıyorsanız ve bu durum kronik bir hal aldıysa konuyla ilgili sadece anlık çözümler aramak ve belirtileri yok etmeye çalışmak yerine (örneğin bağırsak hareketini hızlandırıcı çaylar içmek) doğru bir beslenme düzeniyle sindirim sıkıntısının sebeplerini çözmeye odaklanmalı bunun için de bir diyetisyenden destek almalısınız.

6.     Yeteri kadar uyumuyor olabilirsiniz

Uykuda, özellikle de gece uykusunda sistemlerin düzenli çalışması, vücudun yenilenmesi/dinlenmesi için gerekli hormonlar salgılanır.

Eğer yeterli ve düzenli bir uyku düzeniniz yoksa hem metabolizma hızınız azalabilir hem de yorgunluğa bağlı olarak hareket etme veya egzersiz yapma durumunuz güçleşebilir. Bu da kilo verme sürecinizi engelleyen etmenlerden biri olabilir.

7.     Genetik sebepler olabilir

Genlerin etkisi her noktada olduğu gibi kilo vermede/yağları yakmada da ön plana çıkıyor. Bazı kişiler aldıkları kalorileri daha hızlı yakabilirken bazıları için süreç daha da zorlaşabiliyor. Eğer ailenizde yüksek kilolu kişilerin sayısı fazlaysa, genetik faktörlerin sizi etkilediğini düşünebilirsiniz ancak bu kesinlikle kilo veremeyeceğiniz anlamına gelmez. Daha fazla enerji harcamak için egzersizin etkisini kullandığınızda genetik faktörlere boyun eğmeden kilo verebileceğinizi göreceksiniz, bahanelere sığınmak yok 😊

8.      Tiroid hormonlarınızda bir problem olabilir

Eğer tiroidiniz yavaş çalışıyorsa (hipotiroidi), vücudunuz su ve tuzu tutarak ağırlığının azalmasını güçleştirebilir.

Kilo problemi olan kişilerin düzenli aralıklarla tiroid hormonlarını kontrol ettirmesi ve konuyla ilgili hekiminden destek alması önerilir.

9.    .Genel sağlık sıkıntıları olabilir

Sağlık problemleri ve özel durumlar, kullandığınız ilaçlar kilo almanıza veya kilo verememenize yol açabilir.

-Doğum kontrol ilaçları

-Yeme bozuklukları

-Diyabet

-Depresyon ve buna bağlı kullanılan ilaçlar vb. durumlar da kilo vermenizi zorlaştırabilir.

 

Eğer kilo vermek istiyor ve kullandığınız ilaçların bu durumu etkilediğini düşünüyorsanız hekiminiz ile konuşmadan ilacı bırakmayı denemeyin, bu daha büyük sağlık sıkıntılarına yol açabilir. 

Kilo vermek söz konusu olduğunda internette, medyada birçok yanıltıcı bilgi ile karşılaşabilirsiniz, bu konuda tek uzman olan diyetisyeninizin önerilerini takip etmeyi ihmal etmeyin.

Sağlıklı günler dileriz :)

 

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir