Kardiyo egzersizi nedir?

Kardiyo egzersizi nedir?

KARDİYO EGZERSİZİ NEDİR?

Kardiyo egzersinizi anlamak için önce kardiyovasküler sistemimizin ne işe yaradığını öğrenelim.

Kardiyovasküler Sistem Nedir?

Kalp, damar, atardamar ve toplardamarlarımızın tümü kardiyovasküler sistem olarak bilinir. Kardiyovasküler sistem, yaşamamız ve sağlıklı olmamız için vücudumuzda olmazsa olmazlardandır. Vücudumuza oksijen götürmek için kanı kalbimizden ciğerlerimize, oradan da tüm vücudumuza taşır. Kardiyovaskuler sistemimizin egzersiz sırasında temel görevi kas dokusunun artan oksijen ihtiyacının karşılanmasını sağlamak yani, kas dokusuna gerçekleşen kan akımını artırmaktır. Bu amaçla kardiyovaskuler sistemde egzersiz sırasında egzersize uyum sağlamak amacıyla anlık değişiklikler olur. Bu anlık değişiklikler kardiyovasküler sistemimiz için yorucudur ve uzun süreli egzersizlerde, uzun süre boyunca bu değişiklikler sürdürülemez. Kardiyo egzersizi yapmayı alışkanlık haline getirirsek, bu anlık değişiklikleri daha çabuk ve vücudumuzu yormadan yapabilmek üzere uyumsal değişiklikler gerçekleşir.

Kardiyovasküler sistemi öğrendiğimize göre şimdi kardiyo egzersizini çok daha iyi anlayabiliriz.

Kardiyovasküler kelimesinin kısaltılmış hali olarak ifade edilen kardiyo egzersiz tipini kalp damar ve akciğerleri yoğun olarak çalıştıran ve güçlendiren egzersizler grubu olarak tanımlayabiliriz. çok kullanılan iki temel kardiyo egzersizi var. Bunlar: hafif tempo düzeyli kardiyo (LISS) egzersizi ve yüksek tempo aralıklı kardiyo (HIIT) egzersizi.

HIIT Kardiyo Egzersizi

Yüksek tempo aralıklı kardiyo (HIIT) yüksek ve düşük tempolu hareketlerin kısa aralıklarla birbiri ardına yapılmasıdır. örneğin 30 saniye hızlı yüzmenin ardından 60 saniye hafif tempo yüzme, ardından tekrar hızlı şeklinde devam eder ve toplam süre maksimum 20-25 dakika olur. Bu egzersizde kalp ritmi, maksimum kalp atışının yaklaşık %85’i civarındadır.

LISS Kardiyo Egzersizi

Hafif tempo düzeyli kardiyo (LISS) ise maksimum kalp atışının yaklaşık %65’i gibi bir tempoda, tempoyu sabit tutarak devam eden ve toplamda 45 - 60 dakika süren antrenman biçimidir. Buradaki tempo, çalışırken aynı anda konuşabileceğiniz bir tempodur. Buna örnek olarak tempolu koşuları, yürüyüşleri ve bisikleti örnek verebiliriz.

Hangi kardiyo egzersiz çeşidi daha iyi ?

Bu sorunun cevabı kardiyo egzersizi yapmakta ki amacınıza göre değişmekle birlikte, en iyi antrenmanın sürdürebileceğiniz ve alışkanlık haline getirebileceğiniz antrenman çeşidi olduğunu unutmamalıyız.

Neden kardiyo egzersizi yapmalıyız?

Kardiyo egzersizi deyince herkesin aklına zayıflamak, kilo vermek vb. fikirler gelmektedir. Ama kardiyo yalnızca bir zayıflama aracı değildir. Aslında kardiyonun birçok tipinin, kilo vermek amacıyla yapıldığında diğer egzersizlere göre kilo verme üzerinde çok daha fazla bir etkisi yoktur. Bu sebeple kardiyo egzersizinin sadece kilo vermemize yardım eder olarak tanımlanması doğru değildir. Kardiyo kalp, damar ve akciğer üzerinde olumlu ve geliştirici bir etkiye sahip yaşam süresinizi uzatan ve sağlıklı yaşamamızı sağlayan bir egzersiz tipidir. Sonuçta kalp gibi elzem bir organımızın gelişmesini ve daha güçlü olmasına destek olur.

Kardiyo egzersizinin olumlu etkileri:

Kardiyo Egzersiz Seçimi

Herhangi bir program oluşturmadaki ilk adımınız, ne tür aktiviteleri yapmaktan hoşlandığınızı bulmak ve sürdürebileceğiniz çeşidi tercih etmek olmalıdır.

Kardiyo egzersizi seçerken önem vermemiz gereken sizin neye ulaşmak istediğiniz, sizin zevklerinize ve beklentilerinize neyin uygun olduğu ve hayatınıza neyi katarak daha rahat hissedebileceğinizi düşünmektir. Eğer dışarı çıkmayı, koşmayı , bisiklet sürmeyi ya da yürümeyi seviyorsanız, bunları hepsi kardiyo egzersizi için iyi birer seçenektir

Direnç antrenmanında doğru bilinen yanlışları öğrenmek için bu yazımızı mutlaka okuyun.

Hizmetlerimiz hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Diyetisyenimizden diyet ve fitness programı hakkında buradan ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir