Kaliteli uyku uyumak iştahı dolayısıyla kiloyu arttırır mı?

Kaliteli uyku uyumak iştahı dolayısıyla kiloyu arttırır mı?

Kaliteli uyku uymamak iştahı dolayısıyla kiloyu artırır mı ?

Uykusuzluk, iştah hormonu olarakta bilinen Ghrelin seviyesini yükseltirken tam tersi etkiye sahip Leptin hormonunu baskılamaktadır. Ghrelin, insanlarda açlık uyarıcı hormonudur, uyku kalitesinin azalması gün içerisindeki ghrelin (iştah) seviyesini arttırdığı görülmektedir. Uyku yoksunluğu bu iki hormonu etkilemekte ve bu ise besin alımının artmasına neden olmaktadır. Yetersiz uyku alınımında vücudun daha uzun süre uyanık kalmasından kaynaklanan enerji ihtiyacının artması iştah seviyesinin yükselmesine neden olmaktadır.
Günümüzde bireyler, stres oranlarının yüksek olmasını uykusuzlukla ilişkilendirmektedir. Kaliteli uyku uyuyamamak bir çok sağlık sorununu ortaya çıkarmaktadır. Bunlardan biriside obezite ! Uyku, sindirimin düzenli çalışması ve metabolizma hızı ile doğrudan ilgilidir. Yani uyku ve iştah doğrudan ilişkiye sahiptir.
Günümüzde bireyler sürekli bir yere yetişme veya bir işi yetiştirme telaşında. Günlük akışımızda iş hayatımıza öncelik vermekteyiz, bu süreçte ise kendi sağlığımızı ikinci plana bırakmaktayız . Oysa bizim uykunun sakinleştirici ve onarıcı etkisine ihtiyacımız var. Düzensiz uyku düzensiz beslenme stilini doğurur. Yapılan çalışmalarda gösteriyor ki çalışan sayısının arttığı ülkelerde günlük öğünler atlanıyor hatta hiç öğün tüketilmiyor atıştırmalıklarla geçiştiriliyor. Fakat bu durum günlük almamız gereken enerjiyi almamamız anlamına gelmektedir.
İş stresi azaldığında ise gün içerisinde yemediğimiz öğünleri bir öğüne sığdırıyoruz. Fizyolojik yapımız ghrelin (iştah) hormonunu devreye sokup leptini baskılamaktadır. Bu ise beraberinde obeziteyi ve dolayısıyla uykusuzluğu getirmektedir.
Peki bunu nasıl önleriz? öncelikle beslenme uzmanıyla görüşmeli ve sağlıklı beslenme stilini hayatınıza dahil etmelisiniz. Kendi doğru bildiğimiz bir çok yanlış olabilir destek almayı ihmal etmemeliyiz.

KALİTELİ UYKU İÇİN …

Kaliteli uyku uyuyabilmek için ilk adım, altında yatan bir hastalık varsa bunu çözmek ve beslenme de yapacağımız ufak değişiklikler.
Sağlıklı beslenme; Eğer kilo problemi yaşıyorsak bunun önüne geçmeliyiz. Yeterli ve dengeli beslenme prensiplerini öğrenmemiz gerekli. Sporu hayatınıza dahil edin. Günlük yapacağınız 40 dakikalık yürüyüşler hem kilo kontrolü için hem de sağlıklı uyku için fayda sağlamaktadır. Kafein içeriği yüksek olan besinleri tüketirken daha dikkatli olmalıyız. Özellikle akşamları kafein tüketimini azaltalım. Bitki çaylarının mucizevi etkilerine kendimizi bırakalım. Sedatif etkisi olduğu (melisa, papatya, ıhlamur,..) bilinen bitki çayları tüketebiliriz.
Uykudan 1 saat önce tüketilen bir bardak ılık süt uykuya dalma sürecini kolaylaştırır.
Su tüketimine dikkat edelim. Günlük aldığımız su miktarı önemli vücudumuzdaki toksik maddelerin kolay atılımını sağlayacağı için rahat bir bedenle yatağa girmiş olacağız.

İştah kontrolünüzü yapabilmek için bu yazımızı mutlaka okuyun.

Hizmetlerimiz hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Diyetisyenimizden diyet ve fitness programı hakkında buradan ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir