İrritable Bağırsak Sendromu (IBS) ve Beslenme

İrritable Bağırsak Sendromu (IBS) ve Beslenme

İrritable bağırsak sendormu (IBS) inflamatuar bağırsak hastalığından farklı olarak meydana gelen bir grup semptomdan oluşan bir rahatsızlıktır. İrritable bağırsak sendormunun kadınları erkeklerden daha fazla etkilediği bilinmektedir. Semptomlar süre ve şiddet olarak kişiden kişiye değişmekle birlikte, IBS bazı vakalarda bağırsak hasarına bile sebebiyet verebilir.

İrritable Bağırsak Sendromunun semptomları nelerdir?

İrritable bağırsak sendromunun tipik olarak semptomları şu şekildedir:

İrritable bağırsak sendormunda ağrı, genellikle kramp şeklinde gelir. IBS olan kişiler hem kabızlık hem de ishal yaşayabilirler, bu çok normal. Şişkinlik ve gaz semptomları ise bağırsak hareketleriniz sağlandığında hafifler ve son bulur genel olarak. İrritable bağırsak sendromunun semptomları kesin olarak kalıcı değildir, çözülebilir ancak geri gelebilir. Bazı kişiler ise hayat boyu semptomlarla yaşayabilir.

Kadınlarda irritable bağırsak sendormunun semptomları regl dönemlerinin yaklaşması ile birlikte şiddetlenebilir. Menapozdaki kadınlar ise hala adet gören kadınlardan daha az etkilenir.

İrritable Bağırsak Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

İrritable bağırsak sendromunun kesin bir tedavisi olmamakla birlikte, hayat kalitenizi arttırmak ve semptomları minimuma indirmek için uygulayabileceğiniz beslenme önerileri vardır. IBS'yi tetikleyen besinler herkes için aynı değildir. Potansiyel besinlerden bahsetsek bile, semptomlarınızı gözlemleyip hangi besinin semptomlarınızı şiddetlendirdiğini en iyi siz bilirsiniz. 

İrrirable Bağırsak Sendromu ve Beslenme

Haydi birlikte IBS için dikkat etmemiz gereken besin ve besin gruplarını inceleyelim...

1.Çözünmeyen Lifler   

Diyet lifi, bağırsak sağlığı ve bağırsak hareketi için oldukça önemlidir. 2 tür diyet lifi vardır, çözünebilir ve çözünmeyen lifler. Çözünebilir lifler meyveler ve yulaf gibi besinlerde daha çok bulunurken çözünemeyen lifler sebzeler ve tam tahıllarda bulunur. 

Çözünemeyen lifler IBS semptomlarını tetikleyebilir.  Özellikle sebzelerden brokoli, karnabahar, soğan ve sarımsak IBS semptomlarını tetikleyebilen besinlerdir. 

2.Fasulye ve Baklagiller

Fasulye, bezelye, mercimek harika bir protein ve lif kaynağı olsa da IBS semptomlarını tetikleyebilirler. Bu besinleri tükettikten sonra şişkinlik ve gaz sancısı yaşıyorsanız sınırlandırmanızda fayda var.

3. Süt

Süt, IBS'li birçok kişide semptomlara sebep olabilir. Sütün içeriğindeki yağ miktarı yüsek olduğu için ishale sebebiyet verebilir. Eğer yağsız sütler tercih ederseniz bu semptom biraz daha azalabilir. Ancak genel olarak IBS'li kişilerde süt, sindirim sıkıntılarına neden olabilir.

4. Kızarmış yiyecekler ve işlenmiş besinler

Kızarmış yiyecekler ve işlenmiş besinler, yüksek yağ içerikleri sebebiyle hem IBS semptomlarını arttırabilir, hem de besinler kızardığında sindirimleri daha da zorlaşacağı için sindirim sıkıntılarına sebebiyet verebilir.

5.Gluten

Gluten bir buğday proteini olup, çavdar, buğday ve arpa gibi tahıllarda ve bu tahıllarla yapılan tüm ürünlerde yer alır. Yapılan araştırmalar; glutensiz bir diyetin, insanların yaklaşık yarısında IBS semptomlarını hafiflettiğini göstermiştir. 

Gluten içermeyen alternatiflere göz atmanızda fayda var:

6.Kafein

Kafeinli içecekler, genel olarak bağırsaklarda ishale sebebiyet verebilen bir etkiye sahiptir. Kafein içeren kahve, enerji icekleri ve gazlı içecekler, IBS semptomlarının tetiklenmesine sebebiyet verebilir. 

7.Alkol

Alkol, tüm IBS'li kişiler için ortak bir tetikleyicidir. Sebebi ise vücudumuzun alkolü sindirmesi ve bu işlem sırasında da dehidratasyona yani su kaybına sebebiyet vermesidir. Su kaybı sindirimi doğrudan etkileyen bir faktördür.

Özellikle bira, gluten içeriğinden dolayı IBS semptomlarını diğer alkollerden daha fazla etkileyecektir.

Bahsettiğimiz bu besinler genel olarak IBS semptomlarını olumsuz etkilese de, IBS oldukça kişiseldir, yani hangi besin sizde nasıl etki eder ancak en iyi kendiniz tespit edebilirsiniz. Son olarak IBS için daha güvenle tercih edebileceğiniz besinlerden bahsetmek isteriz.

İrritable Bağırsak Sendromunda Tüketilebilen Besinler

Herkesin sindirim ve besin tetikleyicilerinin farklı olduğunu hatırlamak önemlidir.&nbspIBS'li bazı insanlar, başkalarının tolere edemeyeceği yiyecekleri tolere edebilir. Vücudunuzu tanıyın ve hangi yiyeceklerin sizi en iyi hissettirdiğini öğrenin ve rahatsız edici semptomlara neden olanları sınırlayın.

Sağlıklı günler dileriz 😊

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir