Hashimato Tiroidi Nedir?

Hashimato Tiroidi Nedir?

Tiroid, kelebek şeklinde olup boğazımızda bulunan bir endokrin bezdir. Kalp, akciğer, iskelet,  sindirim ve merkezi sinir sistemleri dahil hemen hemen her organ sistemini etkileyen hormonları salgılar. Ayrıca metabolizmayı ve büyümeyi de kontrol eder.

Hashimato tiroidi ise tiroid bezinin bağışıklık sistemi tarafından yabancı bir doku gibi algılanıp, antikorların bu beze saldırmasına neden olarak harabiyet meydana getirmesi durumudur. Otoimmun bir hastalıktır. Ülkemizde en yaygın tiroid bozukluklarından biridir. Yaş artışıyla birlikte görülme sıklığı da artarken kadınlarda erkeklere göre daha yaygındır.

Hashimato tiroidinde, tiroid bezinden salgılanan hormonlarınız bozulabilir veya bozulmadan kalabilir.

Hashimato tiroidi, hipotirodinin yani tiroid tembelliğinin en sık nedenidir. Tiroid tembelliğinin geliştiği aşama hashimato tiroidinin en son aşamasıdır. Bu aşamada ömür boyu ilaç tedavisi gerekmektedir.

HASHİMATO TİRODİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Aşırı yorgunluk hali, zayıf konsantrasyon, ince ve kaba saç, kuru cilt, yavaş veya düzensiz kalp atış hızı, tırnaklarda çabuk kırılma, kabızlık, depresyon ve anksiyete , menstrüel düzensizlikler hashimato hastalığının bazı belirtilerindendir.

HASHİMATO TİROİDİNDE DİYET VE YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ NELER OLMALIDIR?

Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri yaşam kalitesini olumlu etkiler. Semptomların ilaçla bile devam ettiğini fark eden hashimato tiroidi hastaları mevcuttur. 

Yapılan bazı araştırmalar, hastalığa uygun planlamış diyetin ilaç tedavisine ek olarak semptomları büyük ölçüde iyileştirebileceğini göstermektedir. Hashimato tiroidi olan her birey tedaviye farklı yanıt verir, bu nedenle bu durum için kişiselleştirilmiş bir yaklaşım çok önemlidir.

Hashimato hastalığı olan kişilerde otoimmün rahatsızlıklar, yüksek kolesterol, obezite ve diyabet geliştirme riski daha yüksektir.

Belirli yiyeceklerin diyetten tamamen çıkarılması veya sınırlandırılması ile yüksek tiroid bezi hasarını yavaşlatmada başarılı sonuçlar alındığı görülmüştür.

HASHİMATO TİROİDİNDE GLUTENSİZ BİR YAŞAM

Birçok çalışma, Hashimato tiroidi hastalarının çölyak hastalığına yakalanma olasılığının genel popülasyona göre daha yüksek olduğunu göstermektedir. 

6 ay süreli yapılan bir çalışmada hashimato tiroidi olan 34 kadın diyetini glutensiz olarak tüketmiştir. Diyet değişikliği yapmayan bir kontrol grubuna kıyasla tiroid fonksiyonu ve D vitamini seviyelerinin iyileştiği görülmüştür.

Glutensiz bir diyet uygularken;  tüm buğday, arpa ve çavdar ürünlerinden uzak durmalısınız. Örneğin;  çoğu makarna, ekmek ve soya sosu gluten içerir. Glutensiz alternatifler mevcuttur.

SÜT ÜRÜNLERİNDEN KAÇINMAYI DENEYİN

Laktoz intoleransı prevelansı hashimato tiroidinde çok yoğundur. Hashimato hastası 83 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada,% 75.9 oranında laktoz intolaransı olduğu saptanmıştır.

Laktoz intoleransından şüpheleniyorsanız, süt ürünlerini kesmek sindirim sorunlarının yanı sıra tiroid fonksiyonu ve ilaç emilimine yardımcı olabilir. 

Hashimato tiroidinde tedavi ve diyet kişiye özeldir, daha önce belirttiğim gibi; bazı insanlar süt ürünlerini mükemmel şekilde tolere edebilir. Bu stratejinin herkes için işe yaramayabileceğini unutmayın. Kendinizi deneyerek en doğru yaklaşımı bulmalısınız.

ANTİ-İNFLAMATUAR GIDALARA ODAKLANIN

Tiroid bezindeki harabiyet, hashimato hastalığının arkasındaki itici güç olabilir. Meyve ve sebzeler açısından zengin bir anti-inflamatuar diyet semptomları önemli ölçüde iyileştirebilir.

Hashimato hastalığı olan 218 kadında yapılan bir araştırmada kronik iltihaplanmaya neden olan oksidatif stres belirteçlerinin, meyve ve sebzeleri daha sık yiyenlerde daha düşük olduğu görülmüştür. Meyve sebze tüketimini ihmal etmeyin.

HASHİMATO TİRODİNDE BESLENME İPUÇLARI

Diğer bir yandan diyette karbonhidrat ve guatrojenik yiyecekleri kısıtlamak fayda sağlayabilir. Guatrojenler, turpgiller grubundaki sebzelerde ve soya ürünlerinde bulunan ve tiroid hormonu üretimini engelleyebilecek maddelerdir.

Turpgillerden olan sebzeler oldukça besleyicidir. Pişen besinler guatrojenik aktivitelerini azaltır.

Bazı kanıtlar, soyanın tiroid fonksiyonuna zarar verdiğini göstermektedir, bu nedenle hashimato tiroidi olan birçok kişi soya ürünlerinden kaçınmayı seçmektedir.

HASHİMOTO HASTALIĞINDA BESİN TAKVİYELERİ

Bazı besin takviyeleri, hashimato hastalığı olan kişilerde inflamasyonu ve tiroid antikorlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Hekiminize danışmadan yüksek vitamin-mineral tüketimi çeşitli hastalıklara neden olabilir.

Selenyum ve Çinko: Araştırmalar, günde 200 mcg selenyum almanın, tiroid antikorlarını azalttığını göstermiştir. Selenyum ile birlikte alınan çinko, selenyumun biyoyararlılığını arttırmaktadır.

D Vitamini: Hashimato tiroidi olan kişilerin bu vitaminin genel popülasyona göre önemli ölçüde daha düşük seviyelere sahip olduğu gösterilmiştir. Araştırmalar düşük D vitamini seviyelerini hashimato hastalık şiddeti ile ilişkilendirir.

B kompleks vitaminleri:  Hashimato tiroidi olan kişilerde karbonhidrat kısıtlandığından dolayı B12 vitamini düşük olma eğilimindedir. 

Magnezyum ve Demir: Bu minerallerin düşük seviyeleri, hashimato hastalığı riski ve daha yüksek tiroid antikorları ile ilişkilidir. 

İyot eksikliği yokluğunda yüksek doz iyot takviyesi almanın Hashimato'lularda olumsuz etkilere yol açabileceğini unutmayın. 

TÜKETİLMESİ TAVSİYE EDİLEN BESİNLER

Hashimato hastalığınız varsa, besleyici yoğun bir diyet semptomlarınızın şiddetini azaltmaya ve genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. 

Meyveler: çilek, armut, elma, şeftali, turunçgiller, ananas, muz vb.

Nişastalı olmayan sebzeler: kabak, enginar, domates, kuşkonmaz, havuç, biber, brokoli, roka, mantar vb.

Nişastalı sebzeler: tatlı patates, patates, bezelye, balkabağı vb.

Sağlıklı yağlar: avokado, hindistancevizi yağı, zeytinyağı, tam yağlı yoğurt vb.

Hayvansal protein: somon, yumurta, hindi, karides, tavuk vb.

Glutensiz tahıllar: kahverengi pirinç, yulaf ezmesi, kinoa, esmer pirinçli makarna vb.

Tohumlar, kuruyemişler: kaju fıstığı, badem, ayçiçeği ve kabak çekirdeği vb

Kurubaklagiller: nohut, siyah fasulye, mercimek vb.

Baharatlar, otlar ve çeşniler: zerdeçal, fesleğen, biberiye, kırmızı biber, safran, karabiber, salsa, tahin, bal, limon suyu, elma sirkesi vb.

İçecekler: su, şekersiz çay, maden suyu vb.

Hashimato tiroidi olan bazı kişilerin, tahıllar ve süt ürünleri gibi yukarıda belirtilen gıdaların birkaçından uzak durduğunu unutmayın. Hangi yiyeceklerin sizin için en uygun olduğunu bulmak için diyetinizi denemeniz önemlidir

UYGULANABİLECEK DİĞER YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ

Hashimato tiroidi olanlar için düzenli uyku, stresi azaltmak ve öz bakım uygulamak son derece önemlidir.

Yorgun hissettiğinizde vücudunuzun dinlenmesine izin vermek önemlidir.

Ek olarak, maksimum emilim için, tiroid ilacınızı aç karnına kahvaltıdan en az 30-60 dakika önce veya akşam yemeğinden en az 3-4 saat sonra almalısınız.

 

Kahve ve diyet takviyeleri bile tiroid ilaçlarının emilimini engeller, bu nedenle ilacınızı aldıktan sonra en az 30 dakika sudan başka bir şey tüketmemeniz en iyisidir.

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir