İdeal fitness programı nasıl olmalı?

İdeal fitness programı nasıl olmalı?

Vücuttaki tüm kasları çalıştırmak için en ideal egzersizlerden biri olan fitness, kişiye özel şekilde programlanıyor. Herkesin spor geçmişi farklı olduğundan ve çoğu kişi ilk kez fitness yapacağından fitness programı oluşturulmalıdır. Zira ilk kez spor yapacak biriyseniz ağır, ters hareketlerle kendinizi sakatlayabilirsiniz. Fitness eğitmenleri başlangıç aşamasında mutlaka bir uzmandan destek alınmasını öneriyor. Fitness’ı fiziksel sağlığını güçlendirmek için yapanların bilhassa eğitmen rehberliğinde fitness programı yaparak başlaması önemlidir.

Sağlıklı, kaliteli, uzun ömürlü bir yaşam için önerilen fitness, ideal programlarla hayata geçirildiğinde çok kısa sürelerde dahi verimli sonuçlar almanıza yardımcı oluyor. İşin püf noktası hazırlanan programı sürdürebilmekte yatıyor. İdeal fitness programı hakkında önemli bilgiler aktaran eğitmenlerimiz, yeni başlayacak olanları bilgileriyle yönlendiriyor.

Çok kısa sürelerle başlanmalı

Fitness denince akla hemen uzun saatler spor salonunda makinelerle çalışan, haftanın beş günü spor yapan kişiler geliyor. Oysa ki fitness bu kadar yoğun tempoda yapılmak zorunda değil. Yeni başlayanlar ya da başlamayı düşünenler sıkı bir program hazırlanmalı ön yargısına kapılıyor ve vazgeçiyor.

Eğitmenler bu konuda şöyle diyor: Fitness programı başlangıçta minimum sürelerle hazırlanmalıdır. Günde on dakikalık bir fitness programına dahi sahip olabilirsiniz. Amaç kişiyi fitness'a alıştırmak, bedeni geliştirilmiş hareketlere hazırlamaktır. Minimal fitness programı bu alışma evresini çok iyi destekliyor.

Sürdürülebilir olmalı

Nasıl bir spor yapıyorsanız yapın programınıza sadık kalmalı ve her hafta uygulamalısınız. Diyet yaparken uymanız gereken düzeni fitness yaparken de korumalısınız. Kısa sürelerden oluşan basit bir fitness programı hazırlayarak kendinizi test edebilirsiniz.

Mevcut kısa programınıza uyum sağlayabiliyorsanız, aksatmadan devam edebiliyorsanız eğer kademeli olarak program sürenizi ve hatta gününüzü artırabilir, daha gelişmiş fitness hareketlerine geçebilirsiniz.

Fitness programında tüm kaslar çalıştırılmalı

Fitness programlarının amacı tek bir kasa yönelik olmamalıdır. Çalışırken mutlaka tüm kaslarınızı harekete geçirecek hareketlere yönelmelisiniz. Sadece göğüs, kol çalışmak verimli sonuçlar getirmez.

Özel bir hazırlık yapmıyorsanız eğer fitness programı yaparken kasların geneline hitap edecek bir içerik oluşturmanız ideal olacaktır. Böylece vücudunuzdaki her bir kas daha dayanıklı, güçlü bir seviyeye ulaşacaktır. Uzun vadede kalıcı, fit bir görüntü için tüm kaslarınızı simetrik bir fitness programıyla güçlendirmelisiniz.

Beslenme ile desteklenmeli

Beslenme alışkanlıklarınızın kötü ve dengesiz olması kan değerlerinizi düşürür, uyku düzeninizi bozar, kaslarınızın erimesine sebep olur, daha dayanıksız ve güçsüz bir kemik yoğunluğuna sahip olmanıza zemin hazırlar. Fitness programınızı uygularken tüm kaslarınızı çalıştırsanız bile beslenmenize özen göstermemeniz sonuç almanızı önler. Özel bir diyet ya da kaliteli bir beslenmeyle fitness programı oluşturmanız kısa sürelerde dahi sonuç almanızı sağlar.

Diyetisyen ve fitness eğitmeni desteği alınmalı

Fitness programı ve diyet ayrılmaz ikili kabul ediliyor. Fitness eğitmenleri program hazırlarken mutlaka beslenme vurgusu yapıyor ve çoğunlukla danışanlarına beslenme uzmanı eşliğinde bir program oluşturuyor. Diyetisyenler de tıpkı fitness eğitmenleri gibi fitness programı öneriyor, beslenmenin fiziksel hareketlilikle desteklenmesi gerektiğini savunuyor.

Fitness yapmak için ihtiyaç duyulan enerji besinlerle sağlanır. Diyet uzmanlarının verdiği beslenme listesi fitness programı ile genellikle uyum içinde olur, protein, karbonhidrat, yağ ve vitamin dengesi özenle oluşturulur.

Fitness yapmaya başlayacaksanız eğer, fitness eğitmenlerimiz ve diyet uzmanlarımızla birlikte online fitness ve online diyetisyen hizmetinden yararlanabilir, kısa sürede fit görüntüye kavuşmak için uzmanların desteğini alabilirsiniz.

Hizmetlerimizin içeriği hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Fitness programı hakkında sorularularınız için formu doldurun.

Yorum yapın.

Ön kayıt listesine bugün katılın.

Ön kayıt listesine şimdi kaydolun ve %50 indirimle kayıt olma şansını elde edin.

Bizi Arayabilirsiniz

Uzmanlarımız hafta içi saat 09.30 - 18.30 saatlerinde tüm soruların için telefonun diğer ucunda olacaklar.