Fitness'a başlama rehberi

Fitness'a başlama rehberi

Fitness, içeriğinde birçok özel metot bulunan ve tüm vücudu çalıştırmaya yarayan egzersizler bütünüdür. Etkili ve sonuç odaklı programlar barındıran fitness, doğru uygulandığında fayda sağlıyor. Tek başınıza hazırlayacağınız bir fitness programı uzun vadede sadece hareketli olmanızı sağlar; kilo verme, vücut şekillendirme, kas yapma ya da form tutma hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmayabilir.

Profesyonel fitness eğitmenleri, kendilerine gelen kişiler için spor geçmişine bağlı olarak özel bir program hazırlıyor. Fitness programı kişinin isteklerine göre şekillendirilir ve yoğunluğu artırılır. Genellikle haftada en az iki en fazla dört gün olmak üzere bir fitness programı oluşturulur.

Daha önce hiç spor yapmamış hatta herhangi bir şekilde sporla uğraşmamış kişilerin fitness mantığını anlaması için fitness eğitmenleri öğretici programlar hazırlar. Öncelikle eğitmenlerin hedefinize göre yol alacağını bilmelisiniz. Kilo almak, vücut şekillendirmek, yağ yakmak, zayıflamak, bölgesel zayıflamak gibi istekler egzersiz programlarının öne çıkan hedefleridir. Fitness eğitmenleri bu hedeflere göre bir çalışma içeriği oluşturuyor.

Önce Temel Fitness Öğrenilmeli

Yeni başlayanlar için fitness programı başlangıçta biraz yorucu olabilir, ama ilk dönemlerde temel hareketleri öğrenileceğinden tüm vücut aktif çalıştırılır. Her gün bir kas ya da bölge çalıştırılmak üzere hareket edildiğinde tekrar ilk ana dönüp devam etmek başlangıç için zorlaşabiliyor. Bu nedenle ilk günler tüm vücut çalıştırılır ve kişinin egzersizleri öğrenmesi sağlanır.

Fitness programı içerisinde başlangıç sürecinde bant, dambıl gibi pratik ağırlıklar kullanılır. Biraz ileri safhalarda ise fonksiyonel fitness ekipmanları ile çalışma sürdürülür. Elbette egzersiz yapmaya başlayan her kişinin bilmesi gerekir ki bu işin sırrı sürekliliktir. Uzman tarafından hazırlanmış özel bir fitness programı, düzenli şekilde aksatılmadan uygulanırsa sonuç gerçekten şaşırtıcı olabiliyor. Düzen olduğu sürece egzersiz yapmak başarı getiriyor.

Kişiye Özel Fitness Programı

Kişiye özel fitness programı diye bir kavram var. Bu kavram tıpkı diyet uygulamalarına benziyor. Herkesin vücut ağırlığı, yağ ve kas oranı farklılık gösterdiğinden ve ihtiyaçlar değiştiğinden spor eğitmenleri, kişiye özel program hazırlamak zorundadır. Genele hitap eden fitness programları ruhen insanı iyi hissettirse de totalde sonuç getirmiyor.

İlk başta temel egzersizler öğrenildikten sonra ağırlıklı çalışmalar başlar ve her hafta bu ağırlık artırılır. Kişiye özel egzersiz olmasının en güzel yönü de kişisel bir başarı grafiği oluşturabilmektir. Fitness'a başlayan kişi, kademeli olarak ilerleyişini görebiliyor. İlk kez egzersiz yapılıyorsa eğer, başlangıçta online fitness eğitmenlerimizin desteğiyle temel atıp ilerleyen dönemde spor aletlerinden yararlanabilmek için spor salonuna kayıt yaptırıp yine fitness programlarıyla süreci devam ettirmek mümkündür.

Fitness programı oluşturmak birçok sağlık ve fiziksel problemlerin önüne geçmeyi sağlıyor. Rastgele bir hareketi yaparken bir kas zedelenmesi yaşama ihtimali yüksekken özel fitness eğitmeni kontrolünde egzersizleri uygulamak çok daha güvenlidir.

Fitness ve Beslenme Birbirinden Ayrılamaz

Fitness programı yaptıktan sonra başarıya yüzde yüz ulaşmak için eğitmenler beslenmeyi de odak noktasına alıyor. Eğitmenlerimizin bu noktadaki amacı fitness programı ile birlikte danışanlara beslenme alışkanlığı temelini oluşturmaktır. Zira yanlış ve dengesiz beslenme yapılacak tüm fitness programının boşa gitmesine neden olabiliyor. Etkili bir fitness programı için beslenmeyi de ele almak şart. Beslenme kişilerin korktuğu gibi sınırlı sayıda yiyecekten ya da az miktardan oluşmuyor. Bilakis çok sağlıklı ve lezzetli bir beslenme listesi hazırlanıyor. Fitness programı ile desteklenen beslenme, kişilerin ideal kilosuna, yağ oranına ve sağlıklı bünyeye kavuşmasına yardımcı oluyor; uzun vadede sağlıklı yaşam anlayışının kazanılmasını sağlıyor.

Özetle;• Fitness programı kilo probleminden bağımsız her bireyin yaşam kalitesini yükseltir.• Fiziksel, ruhsal ve zihinsel sağlığı olumlu yönde etkiler.• Kişinin günlük enerjisini yükseltir ve mental güç verir.• Yağ yakımını hızlandırır, şekillenmeyi sağlar.• Kilo verme sürecini keyifli hale getirir.• Kas ve kemik sağlığını korur.

Sizler de fitness programı oluşturmak isterseniz eğer, eğitimli ve alanında uzman eğitmenlerimizden destek alabilir, size özel programlar hazırlamalarını isteyebilirsiniz. Nerede olursanız olun birkaç tık uzağınızdayız. Online beslenme ve egzersiz çalışmalarımız sizleri bekliyor.

İçeriğimiz hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Diyet ve fitness programı hakkında size bilgi vermemizi isterseniz buradan form doldurabilirsiniz.

Yorum yapın.

Ön kayıt listesine bugün katılın.

Ön kayıt listesine şimdi kaydolun ve %50 indirimle kayıt olma şansını elde edin.

Bizi Arayabilirsiniz

Uzmanlarımız hafta içi saat 09.30 - 18.30 saatlerinde tüm soruların için telefonun diğer ucunda olacaklar.