Esneme Hareketlerinin Faydaları

Esneme Hareketlerinin Faydaları

Esneklik (Flexibility) Nedir?

Esneklik ekleme özel bir çalışmadır ve bir eklemin en geniş açıda hareket edebilme özelliğidir. Esnekliğimizi sınırlayan en büyük faktör kaslarımızın ve kası çevreleyen bağların esnek olmayışıdır. Kaslarımız tendonlara bağlıdır, tendonlar da kemiğe bağlıdır ve tendonlarımız esnek yapıda değillerdir. Kasın uzaması için bağların da uzaması gerekir ama bu bağların en üstünde fasya vardır ve fasyaya esneme hareketlerinin etkisi çok fazla olmamaktadır.

Esnetme Nedir?

Kaslarımızı rahatlatmak ve eklemlerimizin hareket aralığını (range of motion) artırmak için yaptığımız egzersizlere esnetme diyoruz. Esneme hareketleri belirli kas ve eklem gruplarını hedef alarak elastikiyeti ve hareket açısını arttırmak amacı için yapılan fiziksel egzersizlere denilir. Esneme hareketleri aynı zamanda kas yapısının daha esnek hale gelmesini, eklem gruplarındaki hareket açısını artırmayı hedefleyen bir egzersiz dizisidir.

İş hayatı, stres, olumsuz duygular ve yer çekimi sayesinde kaslarınız sürekli bir baskıya maruz kalır, bu sebeple her gün düzenli olarak bu esneme hareketlerini yapmanız sizi büyük oranda rahatlatacaktır.

Esneme hareketlerini antrenman programlarımıza katmalıyız…

Esneme hareketleri yapmak kuvvet ve kardiyo çalışmaları kadar önemlidir. Esneme hareketlerini ya da diğer bir adıyla stretching egzersizlerini antrenman programınıza dahil ederek esnekliğinizi geliştirebilir, kaslarınızdaki gerginliği azaltabilir ve egzersizlerinizi daha verimli hale getirebilirsiniz. New Jersey Sicklerville’deki Profesyonel Fizik Tedavi merkezinin klinik direktörü olan Sasha Cyrelson, “Esnek olmayan kaslar, normal günlük işlevler sırasında komşu eklemlerde aşırı gerginliğe neden olabilir veya kolaylıkla sakatlanabilir” diyor. “Yaşlandıkça, kaslarımız kısalıyor ve daha az elastik hale geliyor. Kaslarımızın uzunluğunu korumak ve iyileştirmek için aktif bir rol almamız gerekiyor, böylece acı çekmeden yeteneklerimizin tadını çıkarmaya devam edebiliriz” diye de ekliyor.

Esneme hareketlerinin faydaları

Düzenli olarak yaptığınız zaman esneme hareketlerinin faydaları saymakla bitmez. Yalnızca spor yapan kişilerin değil, aynı zamanda hareketsiz bir yaşam tarzı olan herkes için esneme hareketleri önemlidir. 

Neden Esneme hareketleri yapmalıyız?

Gün içerisinde sürekli oturduğumuz veya yanlış hareket ettiğimiz için bazı kaslar çalışmaması gerektiği zaman da bile aktif olarak sürekli çalışır. Kaslara eşit yük dağılımı olmaz ve kaslarda dengesiz bir gerilim olur. Durmadan çalışan bu kaslarda gerginlik olur ve zamanla kasın boyu kısalır.

Bunun sonucu olarak ise duruş bozuklukları ilerler, bel ve kas ağrıları ortaya çıkabilir. Doğal olarak hayat kalitesi düşer.

Kısaca gergin kasları açmak, vücudu rahatlatmak ve dengede tutmak amacıyla esneme hareketleri yapmalıyız.

Ayrıca antrenman yaptıktan hemen sonra da yapılması gerekir. Çünkü spordan sonra çalıştığımız kas grupları şişer ve kısalır. Spordan sonra, kasları rahatlatmak ve kas içindeki kan dolaşımını hızlandırarak kasın kendisini daha hızlı toparlayabilmesi için esnetme yapmamız faydalı olacaktır.

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir