Egzersizin kilo vermeye etkisi

Egzersizin kilo vermeye etkisi

Kilo problemi yaşayan birçok kişinin uygulayabileceği belli başlı yöntemler vardır. Egzersiz yapmak ve doğru bir beslenme programını uygulamak. Bu yöntemlerden yalnızca beslenme programına sahip olarak kilo vermemiz mümkündür hatta iyi bir beslenmemiz yoksa kilo vermemiz yalnızca egzersiz ile mümkün olmayacaktır. Ama bu noktada egzersizin de kilo vermeye olan büyük etkisi çokça kişi tarafından unutulmaktadır. Yalnızca diyet yaparak egzersiz yapılamadan kilo verildiğinde yağ kaybı yanında kas kaybı da yaşarız. Bu durum tartıda ki rakamın daha az görünmesini fakat görüntü olarak sıkı olmayan bir vücut elde etmemize neden olur.  Eğer kilo verirken hedefimiz yağ oranımızı azaltmak ve kas oranımızı arttırmak yani sıkı fit bir vücut ise egzersiz ile beslenmeyi bir arada götürmeliyiz.

439 fazla kilolu kişi üzerinde yapılan 1 yıllık bir araştırmada beslenme ve egzersizin zayıflama üzerindeki etkilerini kıyaslanarak araştırılmış. Kişiler 2 gruba ayrılmışlar: 1. grup sadece dengeli bir beslenme programı izlemiş. 2. grup hem beslenme hem de egzersiz programı izlemiş.

Kilo kaybı: Sadece beslenme grubu 8.5 kilo verirken her ikisini de yapanlar da 10.8 kilo vermiş.

Yağ kaybı: Sadece beslenme grubu %15.6 yağ kaybederken her ikisini de yapanlar da %20.8 yağ kaybetmiş.

Tek hedefimiz kilo verirken sadece tartıdaki rakamın azalması olursa evet yalnızca diyet yaparak buna ulaşmamız mümkün olur. Ama eğer hedefimiz tartıdaki rakamın azalmasıyla birlikte daha fit bir vücut görüntüsü yani daha düşük bir yağ oranıysa egzersiz ile beslenmeyi bir arada götürmeliyiz.

Her ne kadar zaman ayırmamız gerekse de sağlıklı kilo vermek için egzersiz yapmamız vücudumuz için ciddi faydalar sağlayacaktır. Egzersiz ile beslenmeyi birlikte yaparak daha fazla kilo vermeye ek olarak genel sağlığımız iyilecek ve kalp rahatsızlığı yaşama riskimiz minimuma düşecektir.

Egzersiz yaparak kilo verdiğimizde, kilo verirken fitness seviyemiz artmış olacaktır. Bu artış vücudumuza hissedilir derecede güç artışı ve motivasyon artışı olarak yansıyacaktır.

Yaptığımız diyeti egzersiz  ile desteklemediğimiz durumda, vücudumuz uyguladığımız diyet yüzünden güçsüz düşer ve kaslarımızı kaybetmeye başlarız.

Eğer ciddi bir kilo kaybı yaşamamız gerekiyorsa yani obezite problemimiz varsa, diyet yaparken egzersiz yapmazsak vücut hacmimiz küçüldükçe dış derimizin kendini toparlama şansı kalmayacaktır. Bu da kilo verdikten sonra sarkmalara ve çatlaklara neden olur.

Eğer hedefimiz kilo verirken sıkı ve sağlıklı bir vücutsa mutlaka egzersizi ve doğru beslenmeyi bir arada götürmeliyiz. Peki egzersiz yapmaya karar verdiğimizde ne kadar sıklıkla egzersiz yapmalıyız ?

Kilo verme hedefim için egzersiz sıklığı

Kilo verme hedefiniz için haftada kaç kez egzersiz yapmanız gerektiği egzersiz seviyenize göre değişmekle birlikte, spora yeni başlayan birey için haftada 3 gün olmak üzere 1 gün egzersiz, 1 gün dinlenme şeklinde program uygulanabilir. Egzersiz yapılan günde tüm kas gruplarını çalıştıracak egzersizler uygulamak yeni başlayan kişiler için daha doğru olacaktır, split antrenman dediğimiz bölgesel antrenman daha ileri seviye bir egzersiz geçmişi gerektirdiği için yeni başlayan kişilere tavsiye edilmez. Yeni başlayan birey için her kas grubuna 1 egzersiz uygulanacak şekilde program oluşturulur ve egzersizler çoğunlukla compound (bileşik) olarak seçilir ise birçok kas grubu aynı anda çalıştırılır. Daha ileri seviye egzersiz geçmişine sahip kişiler ise egzersiz sıklığını ya da egzersiz şiddetini arttırabilir ama burda dikkat edilmesi gereken over training olmamak için her zaman haftada en az 1 programda boş gün bırakılması gerekilir.

 

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir