Egzersize Bakış Açınızı Değiştirin

Egzersize Bakış Açınızı Değiştirin

Egzersiz yapmak fit ve sağlıklı yaşam için olması gereken bir şarttır. Ama bu egzersiz yapmak için uzun vakitler ayırmamız gerektiği, aynı tip egzersizi yapmamız gerektiği ya da kendimizi zorlamamız gerektiği anlamına gelmemektedir. Egzersize minimum zaman ayırarak maksimum faydayı alabiliriz. Uzun süren egzersiz seansları ve yürüyüşler yerine hayat düzenine uygun, sürdürülebilir egzersizler ve aktiviteler yapmak, gün içinde ki hareketliliğimizi arttırmak egzersiz alışkanlığı kazanman için çok daha etkili olacaktır.

Gün boyu uyguladığımız egzersiz programımız dışında hareketli olmamız gün içinde ki aktivitemizi arttırmamız bize uzun süren egzersiz programlarından daha çok fayda sağlayacaktır bunlara örnek olarak gün içinde ki fiziksel aktivitemizi arttırmayı örnek verebiliriz.

Gün içinde ki fiziksel aktiviteye ev temizliği, bahçe işleri, gideceğimiz yerlere yürümeyi tercih etmek gibi örnekler verebiliriz. Tüm bunları tek seferde yapmak yerine gün içine dağıtmakta yapılmasını daha kolaylaştıracaktır.

Peki, hedeflerinize ulaşmak için nasıl bir egzersiz yapmalı, hangi hareketler, ne kadar süre ile ne sıklıkta?

En öncelikli hedefimiz egzersiz alışkanlığı kazanmanızı sağlamaya yardımcı olacak bir egzersiz programına sahip olmaktır. Sürdürülebilir bir egzersiz planı ile hedeflerimize ulaşabilir ve alışkanlık kazanabiliriz. Sürdüremeyeceğiniz zahmetli ve uzun egzersiz seanslarına başlamamızın hedeflerimiz ve alışkanlık kazanmamız için bir yararı olmayacaktır. Egzersiz programınızı oluşturulurken egzersiz seviyeniz varsa fiziksel sakatlıklarınız ve duruş bozukluklarınız, yaş, boy, cinsiyet, günlük yoğunluğunuz, egzersize ayırabileceğiniz vakit gibi kişisel bilgileriniz en iyi şekilde değerlendirilmelidir.

Aslında doğru egzersiz programına sahip olduğunuzda egzersiz yapmanın ne kadar keyifli olduğunu görebilirsiniz.

Doğru bir egzersiz programınız var olduğunu düşünelim ve günlük aktivitelerinizi de arttırmaya hazırsınız alışkanlık nasıl kazanacağız?

Alışkanlık motivasyona, hevese ve geçici isteğe bağlı olmamalıdır. Aksine, bu alışkanlık, kazanılana kadar hayatınıza yavaş yavaş sokulmalıdır. Bu duruma güzel bir örnek olarak B.J. Fogg ve onun “Küçük Alışkanlıklar”ı örnek verilebilir. Tek yapmanız gereken alışkanlıklarınızı değiştirmek ve bu alışkanlıklarınızı geliştirirken küçük adımlar atmanızdır. B.J. Fogg’dan alabileceğiniz en önemli ders yeni edindiğiniz bir alışkanlığı günlük olarak hâlihazırda yaptığınız bir şeye “dönüştürmeniz”dir.

“İş yerinden çıkıp arabama geldikten sonra eşofmanlarımı giyip 10 dakika yürüyeceğim.”

“Gece dişlerimi fırçaladıktan sonra gün içerisinde yediğim her şeyi yazacağım.”

“Çocukları bebek bakıcısına bıraktıktan sonra yoga dersi için spor salonuna gideceğim.”

Hâlihazırda sürekli olarak yaptığınız bir alışkanlık bulun ve bunu başka bir davranışla birleştirin.

Bir diğer örnek her gün ya da 2 günde 1 yürüyüş yapıyorsun. Her yürüyüşünden sonra eve geldiğinde bir hareket yap örneğin bu bir gün mekik bir gün çömelme hareketi ya da bir gün plank hareketi olabilir. Bunu yapmak için yeni bir hareket öğrenmene bile gerek yok bildiğin herhangi bir hareketi yürüyüşünün sonuna ekle. Ya da eğer her gün bulaşık yıkıyorsan her bulaşık yıkaman bittiğinde 20 çömelme hareketi yap.

Küçük Sorumluluklar Alın

Yeni alışkanlık kazanmanın en önemli noktası küçük sorumluluklar üstlenmek ve ufak kazançlara odaklanmaktır. Gerçekten, bir alışkanlığın kalıcı olmasını sağlamanın tek yolu bu alışkanlığı otomatik bir davranışa dönüştürmektir. Siz bunu küçük adımlar atarak ve düşük seviyede sorumluluklar alarak başarabilirsiniz. Buradaki önemli fikir kendinize başaramamanızın imkânsız olduğu küçük sorumluluklar yaratmaktır. Belirli bir aşama kaydetmektense tutarlı olup hiçbir günü kaçırmamak daha önemlidir. Bunu yaparken öğreneceğiniz asıl şey küçük sorumluluklar alırsanız o işi uygulamanızın o kadar olası olacağıdır.

Egzersiz alışkanlığı kazanmak için yapacağımız egzersizin çok yoğun ve ter akıtan bir egzersiz olması gerekmektedir algısını bir kenara bırakmalıyız. Uygulayamayacağımız büyük hedefler koymak yerine küçük hedefler koyarak ilerlemeli ve hâlihazırda yaptığımız alışkanlıklarımıza ek alışkanlıklar eklemeliyiz. Sürdürülebilir hedeflerle alışkanlık kazanmanın daha kolay olduğunu göreceksiniz.

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir