Egzersiz Ekipmanları Nelerdir?

Egzersiz Ekipmanları Nelerdir?

Egzersiz ekipmanları denildiğinde ilk akla ilk gelen ekipmanlar, serbest ağırlıklar, makineler, fitness ekipmanları ve kondisyon aletleri olmak üzere 4 gruba ayrılır. Dambıllar, barlar, kettlebell (girya), sağlık topu gibi serbest ağırlıklardır, makineler ise birden çok hareketi yapmaya imkan tanıyan ve güvenli yapılarıyla öne çıkan aletlerdir. Kondisyon aletleri ise ağırlıktan ziyade dayanıklılık ve kilo vermek için kullanılan makinelerdir denebilir.

En önemlisi egzersiz matı!

Zemin egzersizleri herhangi bir spor programının önemli bir parçası olduğundan, uygun egzersiz ekipmanını yani egzersiz matını kullanmadığınız takdirde karın, esneklik egzersizleri ve izometrik egzersizlerin çoğunu hem yetersiz şekilde yapmış olursunuz hem de yaralanma riskiniz artar. Zemin egzersizlerin dışında diğer tüm egzersizlerinizi de ayakta olanlar dahil mat üzerinde yapmak çok daha sağlıklıdır.

Serbest Ağırlıklar

Dambıllar

 

Egzersiz ekipmanlarından olan Dambıllar, ergonomik yapılarıyla her yerde rahatça kullanılabilen ve diğer aletlerde çalıştırılamayan kasları çalıştırabilen işlevsel aletlerdir.

Bar (Halter)

 

Egzersiz ekipmanları içerisinden bar deyince aklımıza ilk olarak uzun bar gelir. Uzun barlar halter müsabakalarında görmeye alışık olduğumuz dayanıklı metal çubuklardır. Genelde çelik alaşımlı malzemelerden üretilirler ve yüksek ağırlıkları taşıyabilirler. Tek başına (olimpik olanlar) 20 kg civarında ağırlığı bulunan metal çubuklar ihtiyaçlara göre farklı şekillerde üretilmektedirler.

Ağırlık plakaları

Egzersiz ekipmanları arasında ağırlık plakaları barlara takılır. Ağırlık plakaları genelde 1 kilogram ile 20 kilogram aralığındadır . Genellikle demirden yapılırlar fakat bazı ev spor salonları için plastik ağırlık veya içi kum dolu plakaları da vardır. Plastik plakalar veya kum dolu plakalar fitness’e yeni başlayan biri için uygun olabilirler ama kalın oldukları için dumbell veya halter üzerine yerleştirilirken problem yaşanabilir. Ticari spor salonlarındaki tüm ağırlıklar demirdendir. 

Girya (Kettlebell)

 Egzersiz ekipmanları içerisinden Kettlebell, sapa tutturulmuş bir dökme demir veya dökme çelik toptur. Kardiyovasküler, kuvvet ve esneklik eğitimini birleştiren balistik egzersizler de dahil olmak üzere birçok egzersiz türünü gerçekleştirmek için kullanılır. Ayrıca, kettlebell direnç antrenmanlarında kullanılan ana egzersiz ekipmanlarından biridir. Kettlebell  hemen hemen vücudunuzun tüm bölgelerini– bacaklar, kalça, core, sırt ve omuzlar başta olmak üzere - çalıştıran ve bu bölgelerdeki kas gücünü ve dayanıklılığını arttıran çok etkili bir ekipmandır.

Direnç Bandı ve Direnç Lastiği

 İlk olarak 1990'larda fizyoterapi seanslarında kullanılan direnç bandı, son yıllarda hem bir ana egzersiz ekipmanı hem de tüm spor salonlarının ve egzersizi hayatının bir parçası haline getiren kişilerin vazgeçilmezi olmuştur. Direnç bantlarının bu kadar popüler olmasının en büyük sebebi şüphesiz, sağladığı faydalardır. Serbest ağırlıklar kullanılarak yapılan egzersizlerin çoğu direnç bantlarıyla da yapılabilir, ve bantlar kas kütlesini arttırma ve kilo verme gibi bir çok yarar sağlayabilir. Bantlar hafiftir ve taşınması kolaydır. Nereye giderseniz gidin direnç bandını antrenman ekipmanınız olarak yanınıza alabilirsiniz. Ayrıca uygun maliyetlidir ve her seviye için bir çok alternatifi vardır. Bantlar renklerine göre zorluk seviyesine ayrılır. Ten rengi, Sarı, Yeşil, Mavi, Siyah, Gümüş ve Altın rengi olarak kolaydan zora sıralanan bantlar progresif çalışmalara imkan verir. Sakatlanma sonrasında da günlük yaşantılarına ve  egzersiz rutinlerine geri dönmek isteyen hastaların rehabilitasyon süreçlerinde etkili bir rol oynar. Sürecin güvenli bir şekilde yönetilmesine destek olur.

Swissball ( Pilates Topu)

 

Vücudu güçlendirmek ve forma kavuşmak amacıyla kullanılan egzersiz ekipmanlarından pilates topları, özellikle pelvis, abdominal ve sırt bölgesindeki çekirdek kaslarımızı ( merkez bölge , core kasları) güçlendirmek amacıyla kullanılan büyük elastik toplardır..

Foam Roller ( Silindir Köpük)

 

Egzersiz ekipmanlarından köpük rulo, sıkıştırılmış köpüğün hafif, silindirik bir tüpüdür. Esnekliği arttırmak, ağrıyı azaltmak ve kas düğümlerini ortadan kaldırmak dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı kullanılabilir. Köpük haddeleme kendi kendine miyofasyal salınım yöntemidirKaslara masaj yapacak şekilde dokuya baskı uygulayarak kullanılır. Masaj köpüğü ya da yuvarlama köpüğü olarak da bahsedilen Foam Roller son senelerde fitness antrenmanı yapanlar için önemli bir araç haline geldi. Sadece Fitness antrenmanları yapanlar için değil, her tür antrenmanı yapan sporcular ya da spor meraklıları için fayda sağlayacak bir özelliğe sahiptir.

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir