Egzersiz Alışkanlığı Kazanmak

Egzersiz Alışkanlığı Kazanmak

Egzersiz yapmayı en basit haliyle düzenli olarak gerçekleştirilen fiziksel aktiviteler olarak tanımlayabiliriz. Egzersiz, sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirmemizin önemli bir parçasıdır. Formda kalmamıza yardımcı olur ve bu da kendimize olan güveni geliştirir, günlük endişelerimizi azaltır, hastalıkları önler ve geceleri daha iyi dinlenmemize yardımcı olur hatta egzersiz yaparak endorfin salgılayabiliriz.

Egzersizin sağladığı faydalar hem bedensel hem de zihinsel sağlığımızı etkiler. Egzersizin kas kuvvetini, kas dayanıklılığını ve esnekliğini arttırma, fazla kiloyu azaltma ve koruma yanı sıra kardiyovasküler hastalık ve tromboz riskini azaltma, kan yağ ve glikoz düzeylerini düşürme, psikolojik durumu ve uyku kalitesini düzeltme, kemik mineral yoğunluğunu arttırma, bazı kanser tiplerini ve kronik ağrıyı azaltma gibi birçok olumlu etkileri vardır.

Egzersiz alışkanlığı kazanmak ve sürekli hale getirmek neden önemli?

Psikolojik ve fiziksel sağlığımızın iyiliği için egzersiz düzenli yapılmalıdır. Egzersiz tipine göre egzersiz sıklığı değişmekle birlikte American College of Sports Medicine (ACSM) ve American Heart Association (AHA) araştırmaları sonucunda 2007′de güncellenen fiziksel aktivite rehberine göre

65 yaşın altındaki sağlıklı bireyler için
haftada 5 gün orta şiddetli, 30 dakika veya haftada 3 gün yüksek şiddetli 20 dakika kardiyo çalışması;
haftada 2 gün 8-10 egzersizden oluşan 12 tekrar sayılı kuvvet çalışması önerilmektedir.
Orta şiddetli kardiyo çalışmaları kalp atım seviyenizi yükseltecek, terlemenizi sağlayacak ancak hala konuşabileceğiniz yoğunluktaki çalışmalardır.
Kilo verme programlarında süre 60 dakikadan 90 dakikaya kadar çıkabilmektedir.
Tavsiye edilen 30 dakikalık çalışmalar sağlıklı bireyler için sağlıklarını korumak ve kronik hastalık risklerini azaltmaya yönelik verilmiş ortalama bir süredir.

Her on yılda bir kas kütlemizin %5’ini kaybettiğimiz düşünülürse, bu kaybı azaltmak, kemik yoğunluğumuzu artırmak ve sağlıklı bir şekilde yaş almak için haftalık düzenli egzersiz yapmalıyız. Yapabileceğimiz kadarını planlamalı ve planladığımızı muhakkak yapmalıyız.

Egzersiz motivasyonum nedir?

Egzersiz yaparken motivasyonun önemi yadsınamaz. Gerçekten de isteksizlik sık sık egzersiz yapmamaya, antrenmanı ortasında bırakmaya veya her şeyinizi ortaya koymamanıza yol açabilir. 

Egzersiz yaparken motivasyonun önemi hakkında neler biliyorsunuz? Motivasyon kelimesinin kökeni Latince’de “motivus” kelimesinden gelir. Bu kelime ‘akım’ anlamına gelir. Ayrıca motivasyon, amaçlarımıza ulaşma, ihtiyaçlarımızı karşılama ve keyifli hisler deneyimleme biçimimizi etkiler.

Egzersiz yapmayı, kilo vermek, kendini daha iyi hissetmek ya da kas kazanmak gibi pek çok sebeple istiyor olabiliriz. Bu sebeplerin tümü bizi egzersiz yapmaya iten güdülerdir. Sonuçları hissetmeye ve görmeye başladığımızda, bu, devam etmemize yardımcı olur. Bazen yeni bir egzersiz yapmaya başladığımızda, önceleri bundan keyif almaya eğilimli oluruz. Spor kıyafetleri, ağırlıklar ve özel ayakkabılar alırız. Ancak bir süre sonra vazgeçer ve bunları bir kenara atarız. Motivasyon eksikliği iki şeye yol açabilir: başarısızlık veya mecburiyet hissi.

Egzersiz  yaparken motivasyonun ne kadar önemli olduğundan pek bahsedilmez ama motivasyon, kişinin performansını etkiler. Bir kişinin kendini egzersiz yapmaya mecbur hissetmesi ise motive edici değildir. Hatta bu, motivasyon kaybettiren bir yöntemdir. Tek yaptığı şey, kişiyi yapmak istemediği bir şeyi yapmak üzere kapana kısılmış gibi hissettirmesidir.

Üstelik isteğinizi kaybetmek egzersiz yapmayı tamamen bırakmak için etkili bir sebeptir. Sonuçta her zaman devam etmenizi sağlayacak yollar aramalıyız. Başlangıçta sizi motive eden sebep bir süre geçtikten sonra aynı kalmayabilir. O yüzden bu motivasyonu her zaman yenilemek ve taze tutmak çok önemlidir.

Motivasyonunuzu kaybetmemek için seçenekler

Egzersiz yaparken motivasyonun önemini biliyoruz. Motivasyonunuzu kaybetmemenizi sağlayacak basit seçenekler:

·         Kafanızda tasarlayın: Neyi başarmak istiyorsunuz? Egzersiz hedefiniz nedir?

·         Günlük hayatınıza egzersizle ilişkili şeyleri dahil edin.

·         Gerçekten sevdiğiniz ve keyif aldığınız egzersizleri yapın.

·         Birlikte egzersiz yapabileceğiniz arkadaşlar edinin.

·         Kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan kaçının.

·         Hedefleriniz ve amaçlarınız net olsun.

·         Negatif yorumlara aldırış etmeyin.

·         Rutininizi kırın ve arada bir farklı bir şey yapın.

Motivasyon, hareket halinde kalan bir sistemin tamamının kalbidir. Bir sistemin kalbi çalışmazsa, sistem durur. Bu nedenle, sık sık egzersiz yapmak için motivasyonunuzu güçlü tutmak adına elinizden geleni yapın. Ayrıca söz konusu spor performansı, zihinsel durumunuz ve egzersiz yaparken ki tutkunuz olduğunda, motive kalmak çok önemlidir.

Zihninizin ve vücudunuzun kontrolü sizde. Motivasyon eksikliğinin sizi başarmak istediğiniz pek çok şeye ulaşmaktan alıkoymasına izin vermeyin.

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir