Duygusal yeme ile nasıl başa çıkabilirim?

Duygusal yeme ile nasıl başa çıkabilirim?

DUYGUSAL YEME

Yaşamın her alanında olduğu gibi, beslenme konusunda da duyguların önemi göz ardı edilmemesi gereken bir gerçektir. Yemek yeme davranışı psikolojik açıdan değerlendirildiğinde sadece vücuda besin yoluyla alınan enerji olayını ifade etmemektedir. Yani, yemenin biyolojik bir ihtiyaç olmasının yanı sıra psikolojik özellikleri de bulunmaktadır. İnsan hayatının ilk dönemlerinde doymak algılanan en erken rahatlama iken aç kalmak ise en erken acı çekme olarak değerlendirilebilir.

Yapılan araştırmalarda yemek yemenin duygu durumunu düzenleyici davranışlar arasında ön plana çıktığı görülmektedir. Yemek yemek yalnızca fizyolojik gereksinimden kaynaklanan ya da alışkanlık olduğu için yapılan bir etkinlik değil, psikolojik ve sosyal etkileri de olan bir davranış olarak ele alınmalıdır. Psikolojik ve evresel bir çok etmenden etkilenen bu davranış içinde bulunulan durum ve yaşanan duyguya göre enerji alımını, alınan besinlerin miktarlarını ve çeşitlerini, nerede, ne ile ve ne zaman yenileceğini, yemeyi durdurma ya da başlatmayı etkilemektedir.

Duygusal yeme; bireyin kaygı, öfke, stres, depresif duygu durum ve benzeri olumsuz duygularla başa çıkmak için yemek yemeyi tercih etmeleri olarak açıklanabilir. Bunların dışında bu davranış yalnızlık, depresyon, kaygı gibi duygusal değişimlerin oluşmasıyla bireyin normal olandan daha fazla besin alımına neden olan psikolojik yeme şekli olarak da tanımlanabilir.

Araştırmalar, duygusal uyarıcıların iştah üzerinde %30 kadar etkisi olduğunu ve azaltma yönünde ise etkisinin %48’lere varabildiğini belirlemiştir. Duygusal yemeyi tetikleyen duygular genellikle olumsuz duygular olarak ön plana çıksa da neşe, mutluluk, coşku... vb. duygu durumlarının da duygusal yeme üzerinde oldukça etkili olduğu görülmektedir.

Duygusal yemeyle alakalı en önemli nokta, bireyin besleyici özelliği olmayan, yüksek ve aşırı kalorili yiyecekler yemesidir. Tatlı, yağlı ve tuzlu yiyecekler tüketerek aşırı kilo alımına neden olabilmektedir. Bu tür yemekleri tüketen kişiler genellikle duygu durumlarını etkileyen şeyden uzaklaşmak için yemeye yönelmektedir. Bu durum geçici olmaktadır. Duygusal yeme problemi ile karşı karşıya olan bireyler yeme davranışı sonrasında sağlıkları ve kilo kontrolleri ile ilgili kaygı yaşamakta; yaşadıkları kaygı ile yeniden yeme davranışına yönelmekte ve bir zaman sonra durum kısır döngü olarak kendi içerisinde sürekli tekrarlanmaktadır.

Fiziksel olarak acıktığı için yemek yiyen bir insan ya da arkadaşının ikramını kabul ettiği ve öğün zamanı geldiği için yemek yiyen bir insan duygusal yeme kapsamına girmemektedir. Duygusal yeme için kişisel farkındalığın düşük olması ve duyguların tanımlanması, kontrol edilmesinde yaşanan problem nedeniyle yemek yenilmesi gerekmektedir.

Sıklıkla kendinizi “tok olsam da yemek yeme ihtiyacı hissediyorum”, “yoğun duygular yaşadığımda kendimi kaybedercesine yemek yiyorum”, “kendimi iyi hissetmediğim zamanlarda çok yiyip ardından pişmanlık duyuyorum” cümlelerini kurarken buluyorsanız yeme davranışı ardındaki duygusal etmenleri göz önünde bulundurmak faydalı olacaktır.

Duygusal Yeme ile Başa Çıkma

Duygusal yeme davranışıyla başa çıkmanın ilk yolu, duygusal yeme davranışına sebep olan stres gibi duygulardan ve durumlardan uzak durulmasıdır. Stresin yanı sıra özellikle şu duygulardan ve durumlardan uzak durulması gerekmektedir

Duygusal Yeme ile Baş Etmenin Yolları

Farkına Varın: Beni duygusal yemeye iten tetikleyici faktörler neler? Nasıl hissettiğimde, ne gibi durumlarda duygusal yeme ihtiyacım artıyor? Unutmayın, ilk adım farkındalık!

Kendinizi İzleyin: İşe duygu ve yeme günlüğü tutarak başlamaya ne dersiniz? Günlük olarak yaşadığınız duygu değişimleri ve yaşamınıza yansımasını kaydetmek, resmi daha net ve nesnel bir şekilde görmenizde size çok yardımcı olacak! Kayıt formunda duygu, tüketilen gıda ve miktarı ile tüketim sonrası yaşanan hislere mutlaka yer verin. Böylece hangi duygu altında, hangi besinden ne kadar yedim, ardından nasıl hissettim sorularını cevaplamış olacaksınız.

Harekete Geçin: Zor duygularla baş etmek için daha etkili ve daha kalıcı alternatifler üretin. Örneğin olumsuz duyguları bastırmak yerine sağlıklı şekilde ifade etmeye, mutfak yerine spora yönelmeye çalışın.

Değiştirin: Çevresel birtakım düzenlemelerle işleri biraz daha kolay hale getirmek sizin elinizde. Örneğin kalorili, hazır gıdaları yanınızda ve yakınınızda bulundurmayın. Sizi cezbeden pastanelerin önünden geçmeyin ya da alışveriş listenizin dışında sepete başka hiçbir gıdayı atmayın.

Yardım Al: Tüm çabalarınıza rağmen kalıcı bir davranış değişikliği sağlamakta zorlanıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda kendinize bir iyilik yapın ve alanında uzman bir ekipten yardım alın.

İştahınızı nasıl kontrol edeceğiniz öğrenmek için bu yazımızı mutlaka okuyun.

Hizmetlerimiz hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Diyetisyenimizden diyet ve fitness programı hakkında buradan ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir