Duruş Bozukluğuna İyi Gelecek Öneriler

Duruş Bozukluğuna İyi Gelecek Öneriler

Postür

Çeşitli aktiviteler sırasında tüm vücudun her kısmının birbiri ile uyumlu bir şekilde dizilimi , vücudun çeşitli aktiveteler sırasında doğru bir şekilde hizalanması postürün tanımıdır diyebiliriz..

Normal postür (duruş) nedir? 

Kas iskelet sisteminde bir zorlanmaya sebep olmayan, vücudun normal eğriliklerinin korunduğu, eklemlere uygulanan kuvvetlerin dengeli dağıldığı duruşa normal postür denir. 

Duruş bozukluğu nedir ve neden oluşur?

 Duruş bozukluğu gün geçtikçe hareketsiz yaşam tarzına sahip olan herkesi etkilemektedir. Masa başı çalışma sistemi,  gelişen teknoloji ile azalan hareketliliğimiz ve egzersiz alışkanlığı edinmememiz duruş bozukluğuna sahip olmamızın en büyük sebepleridir. Hayatımız boyunca yaptığımız her eylemde postürün (duruş) öneminin çok büyük olduğunu bilmemiz gerekiyor. Masa başında veya bir koltukta otururken, cep telefonumuza bakarken, kitap okurken, yemek yerken , egzersiz yaparken veya ayakta dururken her ne yapıyor olursak olalım postürümüzün doğru durmaması kalıcı duruş bozukluklarına dönüşür. Örneğin saatlerce oturduğumuz koltukta kitap okumak aynı kötü pozisyonda oturmak duruş bozukluğu oluşmasına büyük bir davetiyedir.

Duruş bozuklukları

Duruş bozukluklarını genel olarak tıbbı duruş bozukluklar ve kazanılmış duruş bozuklukları olarak ikiye ayırabiliriz, tıbbı duruş bozuklukları arasında nöromuskuler hastalıklar, skolyoz(omurga eğrilikleri), bacak boyu eşitsizlikleri, ekstremite deformiteleri (şekil bozuklukları) olarak sıralayabiliriz, kazanılmış olanlar ise geçirilmiş kaza ve travmalar ( yanlış oturma pozisyonları sonrası kazanılan travmalar) sonrası olanlar, özellikle uzun süreli masa başı iş yapan kişilerde görülen yanlış oturma pozisyonuna bağlı duruş bozukluklarını kazanılmış duruş bozukluklarına örnek olarak verebiliriz.

Duruş bozuklukları için öneriler

Esneme egzersizleri yapın: Duruş bozukluğunuza yönelik ihtiyacınız olan hareketleri , ihtiyacınız olan bölgeye uygulamak en iyi çözümlerden birisidir. Düzenli yapılan o bölgeye yönelik ufak hareketler bile duruş bozukluğunuzun düzelmesinde çok etkili olacaktır.

Pilates yapın: Pilates küçük kasları yönelik çalışma şekli özellikle vücudumuzun dengesini sağlayan stabilizör kaslara yönelik çalışma yönteminden dolayı duruş bozukluklarına en iyi gelen egzersizlerden biridir.

Doğru formda egzersiz yapın: Eğer direnç egzersizi yapıyorsanız uyguladığınız hareketleri doğru postürde yaptığınızdan emin olun. Sürekli tekrarlan yanlış hareketler de kalıcı duruş bozukluklarına sebep olur. Örneğin uyguladığınız vir squat hareketini sürekli yanlış uygulamanız formunuzu kontrol etmemeniz de bu problemin oluşması için bir sebeptir.

Sürekli aynı egzersizleri yapmaktan kaçının: Sürekli aynı egzersiz çeşidini uygulamak hatta sürekli aynı bölgeye yönelik çalışmakta duruş bozukluğuna sebebiyet verir. Örneğin sürekli karın kaslarını çalıştırılıp kalça kaslarına yönelik çalışmama , karın kaslarının çok gergin kalça kaslarının buna nazaran dengesiz ve güçsüz kalmasına sebebiyet verir. Bu da postürde bozulmalara ve duruş bozukluğu oluşmasına neden olur.

Yoga yapın: Yoga yapısı gereği rahatlatan aynı zamanda çoğu pozu ile esneten, kasların gerginliğini alan bir egzersiz çeşididir. Duruş bozukluğu olanların yoga yapması soruna yönelik en iyi çözümlerdendir.

Sürekli masa başında oturmayın: Günümüzde birçok kişi masa başı işlerde hareketsiz biçimde hatta kötü bir postürde saatlerce oturarak çalışmaktadır. Sürekli oturmak ve hareket etmeme durumu birçok duruş bozukluğuna yol açabilmektedir. Böyle durumlardan kaçınabilmek adına örneğin 30 dakikada bir ayağa kalkıp çok basit egzersizler uygulayabilir, vücudunuzu daha aktif hale getirebilirsiniz.

Doğru oturma tekniklerine çalışın: Sürekli masa başında çalışmanız gereken bir işiniz varsa doğru oturma ile duruş bozukluklarının az da olsa önüne geçebilirsiniz. Oturduğunuz koltuğu kendinize daha uygun şekilde ayarlayın , yastık ya da sandalyeler için özel hazırlanmış aparatları kullanarak oturmanızı ve postürünüzü düzeltin.

Doğru yük kaldırmayı öğrenin: Günlük işlerimizi uygularken yerden birçok şey kaldırabiliyor ve bir yerden bir şey kaldırıp yere koyabiliyoruz. Bu gibi durumlarda nasıl hareket edeceğimizi  öğrenirsek duruş bozukluklarının önüne geçebilir ve bel ağrıları, bel fıtığı gibi sorunlar yaşamamış oluruz.

Eğer bir duruş bozukluğunuzun olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir profesyonelden destek alın , bir profesyonel tarafından teşhis konulduktan sonra probleminize yönelik doğru çalışma, fizik tedavi alabilirsiniz.   

 

 

 

 BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir