Doğru Hedef Belirleme Adımları

Doğru Hedef Belirleme Adımları

Uğruna çaba harcadığınız ve sonunda ulaşmayı istediğiniz amaçlarınızı ‘hedefleriniz’ olarak tanımlayabiliriz. Hayatınızda iyileşmeyi sağlayan, size katkısı olan ve potansiyelinizi gerçekleştirmenizi sağlayan hedefleriniz ona ulaşana kadar sizi eğitiyor ve size yeni bir şeyler katıyorsa bunlara ‘’iyi hedefler’’ diyebiliriz.

Tam tersi;

Size bir şekilde dayatılan, gözünüzde idealize ettiğiniz, başkaları tarafından süslenerek size verilen ama kendinizde karşılık bulamadığınız ya da içini dolduramadığınız hedefler ‘’gerçek üstü hedefler’’dir.

Örneğin, 1.60 ve 1.80 boylarında iki kadını ya da iki erkeği düşünelim. İkisinin de hedefi söz gelimi 50 ya da 55 kilo olmak olabilir. Sizce neden? 50’li sayılar herkesin dilinde olan popüler bir ölçü olabilir mi? Çoğu birey kendi vücudunun ya da ruhunun gerekliliklerini yadsıyarak popüler hedefleri kendi hedefleri gibi kabul etmeye meyillidir.

Bu şekilde size dayatılan gerçek üstü hedefler size ne kadar yakın? Bu hedefe ulaşma yolunda hırsa ya da gözü kara olmaya mı ihtiyacınız var? Peki kendinizde içselleştiremediğiniz bu hedefe ulaşmaya çalışırken kendinizi bir noktada yetersiz hissedecek misiniz?

Yaşam stilinizi iyileştirmeye yönelik size ait ve sizin gerçeklikleriniz ile uyuşmayan hedefler yani dayatılmış hedefler sizi ne eğitir ne de sahip olduğunuz bütünlüğü ve potansiyeli keşfetmenize yardımcı olur. Aksine size kendinizi yabancılaştırır.

Kendi içinizde karşılığını bulmadığınız gerçek üstü hedefler sizi her zaman kolay yollar aramaya iter. Bu yol yalnızca sonuca yöneliktir ve sizin hayatınızda bir karşılığı yoksa kalıcı bir değişikliğe de sebep olmaz bilakis zaman içerisinde bu gerçek üstü hedef omuzlarınızdaki ağır bir yük haline gelir.

Doğru Hedef Belirleme Adımları Nasıl Olmalıdır?

  1. Önce Kendinizi Tanıyın: İstediğiniz şeyin sizin hayatınızda bir karşılığı olmalı. Harekete geçmek için heyecanlanmadığınız hiçbir hedef sizin için sürdürülebilir değildir.
  2. Ulaşılabilir Bir Hedef Belirleyin: Ulaşmakta zorlanacağınız gerçek üstü hedefler bir süre sonra başarısızlık hissi ile birlikte motivasyon kaybına da sebep olur. Bu sebeple ana hedefinizi mutlaka küçük ve ulaşılabilir adımlara bölüm her adımı tek tek gerçekleştirmeye çalışmalısınız.
  3. Hedefleri Sadece Kendinizle İlgili Seçin: Eğer hedefi gerçekleştirmek bir başkasının varlığına bağlıysa bu gerçek üstü ve kontrol etmesi zor bir hal alır. Çünkü ikinci ya da üçüncü kişilerin duygu ve düşünceleri üstünde kontrol mekanizmasına sahip olmanız mümkün değildir. Başkalarından destek almak hedefe ulaşmakta önemlidir ama hedefe ulaşma adımlarında yapılacak davranışlar tamamen size ait olmalıdır.
  4. Hedef İçin Uygun Süre Belirleyin: Hedefinizin her küçük parçası için ihtiyacınız olan gerçekçi süre ne kadar kısa ya da uzun olursa olsun bu süreyi kendinize vermelisiniz.
  5. Karşınıza Çıkan Engellere Karşı Toleranslı Olun: Hedefe ulaşmaya çalışırken birçok iniş çıkış ve engel karşınıza çıkabilir. Bu engellerin normalliğini kabul edip pes etmeden yola devam etmek gerekirse hedefte küçük değişiklikler yapmak oldukça önemlidir.
  6. Hedeflerinizi ve Aksiyon Planlarınızı Sık Sık Gözden Geçirin: Hedefe ulaşma yolunda doğru adımları adıp atmadığınızdan emin olmak ve gerekirse hedefleri daha küçültmek ya da arttırmak için sık sık geriye dönüp hedeflerinizi ve aksiyon planlarınızı gözden geçirip üzerinde değişiklikler yapmak hedefi daha ulaşılabilir ve size uygun hale getirir.

 

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir