Diyette sosyalleşme mümkün müdür?

Diyette sosyalleşme mümkün müdür?

Sağlıklı yaşamda sosyalleşme

Sağlıklı yaşam ve sosyalleşme gözünüzde iki zıt uç olarak gözüküyor olabilir. Eğer sağlıklı yaşamı sürekli diyette olmak olarak düşünürseniz, davranışlarınız yalnızca kilo almak ve kilo vermek arasındaki skala kadar anlamlı olur. Eğer tartıdaki sonuçlar dışında kazandığınız beceriler ve edindiğiniz farkındalıklar sizin önceliğinizse, hafta sonları, arkadaş buluşmaları ve tatiller sizin için asla engel değildir, çünkü sayısal bir değişken yerine süreç hedefine odaklanmışsınız demektir. Örneğin tatil dönüşü aldığınız 2 kilo için kendinize yüklenip motivasyonunuzu düşürmek yerine acaba yediğim / içtiğim şeylerin zararını nasıl telafi ederim diye düşünmek, davranışlarınızın kiloya değil de bir alışkanlığa dönüşmesini engellemeyi hedeflediğiniz anlamına gelir.

Sağlıklı yaşamı, sürekli diyette olmak olarak görmemek, kendinize verdiğiniz izinlerden sonra tekrar vücudunuzun asıl ihtiyaçlarına dönebilmenizi ve telafi etme yoluna girmenizi sağlar.

Bedeninizin ihtiyaçlarını öncelik olarak görüp haz odaklı davranışlarınızı (fast food, abur cubur v. b.) ara sıra olarak değerlendirirseniz, haz arayan arzularınızın sizi ele geçirmesine ve yönetmesine izin vermezsiniz. Haz odaklı davranışlarınıza siz karar verebilirsiniz ve onlardan gerçekten keyif alabilirsiniz.

Sosyallik ve yeme / içme arasında kurduğunuz bağlantıya bir göz atalım.
Hafta sonu aileniz ile yaptığınız kahvaltıyı düşünün. Orada herkes pişi yerken sizin menemen yemeniz ne anlam ifade ediyor? Paylaştığınız şey yediğiniz yemek mi yoksa sofra mı?

Vücudunuz, hafta sonu, tatil, misafirlik gibi ayrım yapmaz, sadece kendisine verilen şeyin onun için iyi mi yoksa kötü mü olduğunu değerlendirir. Hafta sonları ya da tatiller için geliştirdiğiniz iç sesleri dinleyin.
• Hafta içi çok çalıştım, hafta sonu spora gerek yok
• Hafta sonu sağlıklı beslenmeme gerek yok
• Bu hafta içi beslenmem kusursuzdu ve bir molayı hak ettim
• Hafta sonu her zaman kuş sütünün dahi eksik olmadığı sofralar demektir
Yukarıdaki ifadeler size ne kadar tanıdık geldi? Yorgunluk ve açlıkta olduğu gibi acaba dinlenme fikri ile yemek yeme fikrini birbiri ile eşleştirmiş olabilir misiniz?

Hiçbir zaman uzun brunchlara katılamayacak mıyım ya da hiç alkol alamayacak mıyım diye soruyor olabilirsiniz.

Sağlıklı yaşam asla yasaklar dünyası değildir.

• Sağlıklı yaşam planına her zaman %100 uymanız mümkün olmayabilir. Sosyal ortamlarda kendinize 80 / 20 kuralını koyabilirsiniz. Yani planın tamamını bozmak yerine küçük bir mola vererek devam edebilirsiniz. Planının %80'inine bağlı kalmak ve kendinize %20 haz payı vermek, tamamını bozmaktan her zaman daha iyidir.
• Sosyal bir ortamın içerisine girmeden önce kendinize limitler belirleyebilirsiniz (örneğin bugün yalnızca 2 kadeh içeceğim ve 2 kadehi zamana yayacağım).
• Masadaki en sağlıklı seçenekler ile doyup diğerlerinin tadına bakabilirsiniz.
• Kendinize afiyet olsun demeyi öğrenin 😊 Sosyal ortamda yediğiniz kallavi bir yemeği istisna kabul edip sonuna kadar tadını çıkarın.
• Sağlıklı alternatifler bulmanızı engelleyen sosyal ortamlarda sık bulunmaya başladıysanız planlamanızı geliştirebilirsiniz.

Sağlıklı yaşamın ya hep ya hiç olmadığını unutmayın! Kabul edin ve sürdürmeye devam edin 😊

Sağlıklı kilo verme hakkında bilgi almak için bu yazımızı mutlaka okuyun.

Hizmetlerimiz hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Diyetisyenimizden diyet ve fitness programı hakkında buradan ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir