Diyet yapmak gerçekten zor mudur?

Diyet yapmak gerçekten zor mudur?

DİYET GERÇEKTEN ZOR MU?

Sağlıklı bir yaşam oluşturma sürecinde bu yazımızda ele alacağımız kavram ’zorluk’.

Yazının devamına geçilmeden önce lütfen 1-2 dakika boyunca bu süreçte sizin için nelerin zorluk olabileceğini düşünün!

Yapılan psikolojik anketlerden elde edilen popüler cevaplara göre insanlar, yapılacak bir şeyi şeyi ‘zor’ olarak nitelendirmemek için hızlı sonuç almanın ve en asgari düzeyde emek sarf etmenin gerektiğini düşünmektedirler.

Bireyler genellikle ‘zor’ kavramını ‘zaman’ ile eşleştirerek ona anlam yüklemeye çalışırlar. Örneğin; sağlıklı yaşam yoluna çıkmış olan sizler, kendi kendinize “Acaba bu süreç ne kadar zor?” diye soruyor musunuz? Sorduğunuz sorunun alt anlamlarından biri aslında “Ne kadar zamanımı alacak?” olabilir mi? Anında sonuç vermeyen ve emek isteyen her süreci zor olarak yorumluyor olabilirsiniz. ‘Zorluk’ olarak tanımladığınız her durum ya da attığınız her adım aslında zihninizde kendinize kurduğunuz bariyerlerdir.

Zorluk, hedefinize doğru giderken bunu imkansızlaştıran ya da size kendinizi başarısız hissettirecek bir şey değil aksine hedefinizi değerli kılacak bir unsurdur.

Diyelim ki sağlıklı beslenmeyi kendinize hedef olarak belirlediniz ve bu anlamda yemek hazırlamak size en zor gelen kısım. İlk adım bu zorluğu netleştirmek ve adını koyup tanımaktır. İkinci adım ise ondan kaçmak yerine bu zorluğu azaltacak çözümler bulmaktır. Örneğin haftada sadece 1 ya da 2 gün 1 saatinizi buzluğunuza koyacağınız pratik ve sağlıklı paketler hazırlamaya ayırarak bir küçük adım atabilirsiniz. Önemli olan zorluk olarak nitelendirdiğiniz bir şeyin adını koymanız, alternatif çözümler üretip onun yeni becerilere dönüştürmenizdir.

Burada özellikle size yardımcı olacak olan şey zaman ve emek vermeyi seçmiş olmanız. Zorluğu kaçılması gereken bir unsur değil aksine dönüştürülüp hayatınıza katabileceğiniz yeni bir beceri olarak görmek size çok yardımcı olacak.

Önce kendi zorluğunuz ile tanışın, bu yola çıktığınızda size zor gelebilecek unsurları tekrar düşünün. Yüzleştikçee şiddetinin azaldığını ve zorluk diye nitelendirdiğiniz her şeyin süreçteki hedeflerinizle beraber bir beceriye ve öğretiye dönüştüğünü göreceksiniz.

Hedeflerinize ve yeni yaşam stilinize doğru çıktığınız bu yolculukta ‘zorluk’ mutlaka karşılaşmanız ve keşfetmeniz, size yeni bir şeyler öğretmesi için dönüştürmeniz gereken bir unsurdur.

Bir örnek vermemiz gerekirse; diyelim ki hafta içi işten geldiğinizde yemek yapmak sizin için bir zorluk ve sağlıklı beslenmek istediğiniz zamanlarda belki de sırf yemek hazırlama zorunluluğu sizi bir adım geriye götürüyor. Öncelikle yapmanız gereken zorluğun adını koymak ve somutlaştırmak daha sonra sizdeki yansımasını gözden geçirip aşmanızı sağlayacak pratik çözümleri sıralamak. Yemek hazırlama örneği üzerinden devam edecek olursak;

Yukarıdaki örneği farklı şekillerde ele almak sizin elinde 😊 Zorluk olarak nitelendirdiğiniz ve sizi yolunuzdan alı koyan her şey aslında sizin için öğrenme adına bir fırsat!

Fitness’a yeni başladıysanız ya da başlamayı planlıyorsanız dair bu yazımızı mutlaka okuyun.

Hizmetlerimiz hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Diyetisyenimizden diyet ve fitness programı hakkında buradan ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir