Direnç antrenmanında doğru bilinen yanlışlar

Direnç antrenmanında doğru bilinen yanlışlar

Direnç Antrenmanında Doğru Bilinen Yanlışlar

Öncelikle direnç antrenmanında doğru ve yanlışı ayırt edebilmek için direnç antrenmanın ne olduğuna bir bakalım.

Kaslarımızın direnç; göstererek güç harcadığı tüm egzersizler, direnç antrenmanı olarak geçer. Direnç antrenmanı kas hücrelerinde metabolik stres ve egzersiz hasarına neden olarak vücudu kas protein sentezini arttırmaya zorlar yani kaslarımızı doğru yöntemle zorlarsak, yeni zorlanmalara karşı hazırlıklı olabilmek için bu duruma kuvvet ve boyut anlamında büyüyerek karşılık vereceklerdir. Uzun süre tekrarlanan ağırlık antrenmanı kas protein sentezinde artışlara yol açarak kas kütlesini artırır. Eğer amacımız sıkılaşmak yani kas kazanmak ise hedeflerimize uygun antrenmanlardan biri de direnç antrenmanı olacaktır.

Peki nedir direnç antrenmanında doğru bilinen yanlışlar gelin bunlara birlikte bakalım

”Sabahları egzersiz yapmak, direnç antrenmanı için en doğru zamandır”

Sportif anlamda performans gerektiren bir sporcu olmadığımız sürece antrenmanımızı hangi saatte yaptığımız önem teşkil etmeyecektir. Eğer sportif bir performans korkun var ise antrenman saati senin için önemli olabilir ama sağlıklı yaşam için yapılan sporda, bizim için önemli olan egzersizi sabah yapmak değil, sürdürebileceğimiz ve rutinimize sokabileceğimiz bir saatte yapmaktır. Eğer akşam yatmadan önce ya da öğle aranda hangi saatte yapmak senin akışına uygun olacaksa o saatte antrenmanını yapmalısın. Bu sistemin daha iyi olmasının bir diğer sebebi ise; örneğin kendimize büyük hedefler koyup “her gün saat 15.00’de antrenman yapacağım” gibi günün o saati geldiğinde antrenmanımızı uygulayamayınca başarısızlık duygusuna kapılmamız çok daha olası. Zaten saatinde yapmadım diye düşünerek antrenmanı hiç uygulamamak ve dolayısıyla da süreçten kopmamak için antrenmanı uygulamanın en doğru saati rutine koyabileceğimiz saattir.

Ağırlık kaldırmak yağları kasa dönüştürür

Yağın kasa dönüşmesi mümkün değildir. Yağ ve kas iki ayrı dokudur ve bunları birbirlerine dönüştürmek demek elmayı portakala dönüştürmek kadar absürt bir şeydir.” diyor New York Lehman College’da egzersiz bilimi asistan profesörü olarak görev yapan Brad Schoenfeld.

Kas kütlesini ve yağı iki farklı şeye benzetebiliriz.Kas, her zaman çalışan bir motor gibi, uyuduğumuz saatlerde bile kalori yakmamızı sağlayan aktif bir dokudur. Hareket ettiğimizde, daha fazla kalori yakarız, tıpkı bir aracın daha hızlı gittiğinde daha fazla yakıt harcaması gibi. Diğer yandan yağlar, fazla enerjinin depolanmış halidir. Tabii ki sağlıklı kalmak için vücut yağlarımıza ihtiyaç vardır ama ideal yağ oranın dışında bir yağ oranına sahipsekte harekete geçmemiz gerekmektedir.

Hedefimiz için uzun süren antrenmanlar yapmak zorundayız

Yapılan antrenmanların uzunluğu değil, verimliliği her zaman hedefimiz için daha önemlidir. Çok uzun süren antrenman yapmak yerine dikkatle hedefimiz için hazırlanmış programları uygulamak hem bizim vaktimizi daha verimli kullanmamızı sağlayacaktır hem de kısa sürede daha etkili bir antrenman yapmış olacağızdır.

Direnç antrenmanı kadınlar için uygun değildir

Bu tamamen yanlış bir bilgidir, böyle düşünülmesinin sebebi ise kadınların ağırlık çalışınca feminen görüntüsünden uzaklaşacağı fikridir oysa ki direnç antrenmanı yapmak daha sağlıklı ve sıkı bir vücuda sahip olmamızı sağlar ve bu da beraberinde daha kadınsı görünüm getirir. Aynı zamanda testosteron hormonunun kas gelişimini etkilediği doğrudur ve kadınlar bu hormonu erkeklerden daha az üretir. Dolayısıyla kadınların kasları erkeklerinki kadar büyümez fakat kendi metabolizmalarına göre oldukça güçlelenebilir ve bu da daha çekici hatlara sıkı bir vücuda kavuşmalarını sağlar.

”Haftada 1 ya da 2 kez antrenman yeterlidir.”

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek veya kas gelişimini sağlamak için haftada bir ya da iki kez antrenman yeterli değildir. Haftada en az üç gün bir antrenör tarafından hazırlanmış belirli bir egzersiz planına sadık kalınmalıdır. Antrenman sıklığı yaptığımız antrenman çeşidine göre de değişmekle birlikte araştırmalara kas gelişimi hedefimize göre yaptığımız direnç antrenmanlarında haftada 1 veya 2 egzersiz uygun değildir.

”Kaslarım çok ağrıyor, çok iyi çalışmış olmalıyım

Direnç antrenmanlarında en büyük yanlışlardan biri kaslarımızı çok zorlamanın verimli bir egzersiz olduğu düşüncesidir. Kaslarımızı bilinçsiz ve plansız şekilde zorlamak, kas liflerimizde mikro travmaya neden olabilir ve bu durum kronik ve uzun süren ağrıların veya sakatlıkların gelişmesine sebep vermektedir. Bu sebeple, uzman kontrolünde antrenmanın şiddetini ve tekrar sayısını belirlememiz en doğru ve verimli antrenman olacaktır.

”Kaslarımızı direnç antrenmanıyla istediğimiz şekle sokabiliriz”

Kaslarımızın yapısı ve şekli doğuştan gelir ve bu bizim genetik yapımızı ve fiziksel görüntümüzü belirler. Eğer genel olarak kas hipertorfisinden (kasın boyuna ve enine hacim kazanması) bahsediliyor ise direnç antrenmanıyla hacim kazandırabiliriz. Fakat genetiğimizin dışında, kaslarımıza başka bir şekil vermek mümkün değildir. Bu yüzden genetiğimizin ve vücut tipimizin bilincinde olup bedenimize en uygun direnç antrenmanıyla ilerlemeliyiz.

Doğru antrenman programı ile ilgili püf noktaları öğrenmek için bu yazımızı mutlaka okuyun.

Hizmetlerimiz hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Diyetisyenimizden diyet ve fitness programı hakkında buradan ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir