Crohn Hastalığı Nedir?

Crohn Hastalığı Nedir?

İnflamatuvar barsak hastalıkları (İBH), kronik, tekrarlayıcı, idiyopatik, inflamasyon ile karakterize hastalıklardır. Tıptaki ilerlemelere rağmen İBH’nin iki temel formundan birisi olan Crohn Hastalığının patogenezi ve etiyolojisi henüz tam olarak anlaşılamamıştır .

Crohn Hastalığı, barsağın tüm katmanını kapsayan inflamasyonla karakterize olan, genellikle 15-30 yaş arası görülen malignite riski olan hastalıktır.

Nedeni bilinmeyen, tamamıyla iyileşmeyen, cerrahi müdahale gerektirebilen ciddi bir rahatsızlıktır.

 

CROHN HASTALIĞININ NEDENİ VE BELİRTİLERİ

Crohn hastalığına tam olarak neyin sebep olduğu belli olmamakla birlikte;

Belirtileri ;

 

HASTALIĞIN TEŞHİSİ NASIL YAPILIR ?

Crohn hastalığının kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Uygulanan tedavi seçenekleri hastalığın şiddetini ve sıklığını azaltmaktadır.

Hastalığın belirtileri göz önüne alındığında ülseratif kolit ile karıştırılabilmektedir. Ancak ülseratif kolit sadece kalın bağırsağı etkilerken Crohn hastalığı sindirim sisteminin her hangi bir yerinde ortaya çıkabilir.

 

CROHN HASTALIĞINDA BESLENME

Birçok hastada yetersiz beslenme durumu ve kilo kaybı vardır. Aslında, inflamatuvar barsak hastalarının yaklaşık % 65-75’inde, özellikle Crohn hastalarında kilo kaybı görülür. Ayrıca hastaların %60-80‘inde kansızlık söz konusudur. Beslenme eksikliğinin önemli bir sebebi yetersiz gıda alımıdır. Bir çok hasta yemekten korkmakta, birşeyler yemenin kendisi için zararlı olduğunu, hiçbirşey yememesi gerektiğini düşünmektedir. Bazı hastalar da, çeşitli gıdalar rahatsızlık uyandırdığı için diyetlerini belirli yiyecek grupları için sınırlarlar

Bir Crohn hastalısının uyguladığı ve fayda gördüğü beslenme tarzı başka bir Crohn hastası için uygun olmayabilir.

Lif alımının ayarlanması, yağ ve süt alımının sınırlandırılması, bol su tüketilmesi atakların yaşanmasına iyi gelebilmektedir. Tüketilen hiçbir besin Crohn hastalığına neden olmaz ancak atakların yaşanmasına iyi gelen veya tam tersi atakları alevlendiren besinler olabilir.

Genel olarak, brokoli, karnabahar, fındık, tohum, mısır ve patlamış mısır gibi lahana ailesindeki yiyeceklerle ilgili daha fazla sorun yaşanabilmektedir.

Baharatlı yiyecekler, alkol ve kafein şikayetleri artırabilmektedir.

Öğünlerde tüketilen besin miktarını azaltarak öğün sayısını artırmak şikayetlerin azalmasında yardımcı olabilmektedir.

Sigara kullanımı Crohn hastalığı şikayetlerini artıracağı gibi hastalığın ilerlemesine de neden olabilir

Stresi, spor, nefes egzersizleri gibi yöntemlerle azaltmak faydalı olmaktadır.

Çocuklar ve genç yetişkinler için sıvı diyet şikayetlerin azalmasına yardımcı olabilir. Birkaç hafta boyunca, normal diyetin yerine ihtiyaç duyulan tüm besinleri içeren özel içecekler kullanılabilir.

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir