Cildinize iyi gelen besinler

Cildinize iyi gelen besinler

Toplam 20 metrekarelik alanı ile vücudun en büyük organı olan cildimiz, vücut sıcaklığımızı düzenlemeye yardımcı olur.
Cildimiz, içimizde olup bitenlerin bir göstergesi olarak hareket eder, doğal bir bariyer görevi görür. Cilt, doğal olarak herhangi bir dengesizliği veya iç iltihabı veya kötü beslenmeyi yansıtır. Sağlık açısından da iyi bir gösterge olup sağlıklıyken cilt, daha parlak, genç ve berrak görünecektir.

Beslenme rutininiz, besinler cildinizi büyük ölçüde etkiler. Cilt görünümünü iyileştirmeye yardımcı olmak için bol miktarda topikal yani dışarıdan cildinize uygulayabileceğiniz cilt bakım ürünü olsa da, cildinizin iç kısmına da sağlıklı besinler ile bakmanız önemlidir. Örneğin, gerekli besin maddelerinden yoksun bir beslenme rutini veya yeteri kadar sıvı almamak, cilt rahatsızlığı riskini artırabilir.

Cilt sağlığını etkileyen faktörler

Uyku
Uzun süre uykusuz kaldığınızda cildinizin ne kadar sönük ve renksiz göründüğünü fark etmişsinizdir. İyi ve kaliteli bir uyku sonrasında cildinizin daha sağlıklı ve daha parlak göründüğünü fark edeceksiniz.

Alkol
Yüksek miktarlarda alkol tüketimi, cildin daha kuru ve daha donuk görünmesine sebep olacaktır. Alkol tüketen bireylerin su tüketimine özellikle dikkat etmeleri cilt sağlığı için oldukça önemlidir.

Sigara
Erken cilt yaşlanmasının en önemli sebeplerinden biri olan sigara, cildin en önemli yapıtaşı proteini olan kolajenin parçalanmasına, böylece cildin elastikiyetini kaybetmesine sebep olmaktadır.

Beslenme
Cilt sağlığını etkileyen faktörlerin başında gelen beslenme düzeni, iyi veya kötü olduğu durumlarda cildiniz tarafından doğrudan gösterilecektir. Renksiz, kuru, lekeli ciltlerin en önemli sebepleri beslenme kaynaklı, yetersiz besin maddesi alımına bağlı olmaktadır.

Gelin cildinize iyi gelecek besinlerden bazılarını inceleyelim...

1. Avokado
Sağlıklı yağ asitlerinden zengin olan avokado, cilt dostu besinlerin öncülerindendir. Avokadonun içerdiği sağlıklı yağlar cildin esnek ve nemli kalmasına yardımcı olur.
Aynı zamanda cildi yaşlandıran faktörlere karşı antioksidan etki gösteren E vitamininden de zengin olan avokado, cildi UV ışınlarının zararlı etkilerine karşı da koruyarak cilt yaşlanmasının önüne geçmeye yardımcı olur.
Yapılan bilimsel araştırmalar, C vitamini ile E vitaminin birlikte tüketildiğinde cilt için çok daha faydalı olduğunu göstermektedir. Cilt dostu besinlerden avokado ise her iki vitamini de birlikte içererek sağlıklı bir cilt için oldukça etkilidir. C vitamini eksikliği, cildin kuru olmasına ve pul pul dökülmesine sebep olmaktadır.

2. Ceviz
Ceviz birçok bileşeni sayesinde cilt için oldukça önemli bir besindir. Vücudun kendi yapamadığı, dışarıdan almak zorunda olduğu yağ asitlerine esansiyel yağ asitleri adı verilir. Ceviz, esansiyel yağ asitlerinden oldukça zengindir.
İyi bir omega 3 ve omega 6 kaynağı olan ceviz, ciltte ve hatta vücudun genelinde iltihap oluşumunu önlemeye yardımcı olur.
Yüksek omega 3 içeriğine sahip olan ceviz aynı zamanda cilt için önemli olduğu bilinen çinko ve selenyum mineralinden de zengin bir besindir.

3. Kırmızı ve sarı biber
C vitamini denildiğinde akla ilk portakal gelse de aslında kırmızı ve sarı biber portakaldan çok daha fazla C vitamini içerir. Cilt için en önemli vitaminlerden olan C vitamini, kolajen yapımını destekleyerek cildin daha canlı ve esnek olmasına yardımcı olur.
Antioksidan olarak bilinen bir diğer vitamin olan A vitamini de cilt sağlığı için yaşlanma karşıtı etki gösterir. Kırmızı ve sarı biber vücutta A vitamini öncüsü olan beta karotenden oldukça zengin besinlerdir.

4. Brokoli
Cilt sağlığı için A, C, E vitaminleri ve çinkonun öneminden bahsettik. Brokoli de A ve C vitamininden oldukça zengin bir besindir ancak bir diğer önemli içeriği ise sülforafan adlı bileşiktir.
Sülforafan, özellikle cilt kanseri hücrelerine karşıt bir madde olarak bilinmekle birlikte vücutta kolajen seviyelerinin korunmasına da yardımcı olur.
Yapılan bilimsel araştırmalar sülforafanın cildi güneş ışığının olumsuz etkilerine karşı koruduğunu göstermektedir.

5. Bitter çikolata
Çikolata severleri memnun edecek bir haber geldi :) Bitter çikolata, yoğun kakao içeriği sebebiyle cildinizin daha nemli görünmesine yardımcı olur.
Yüksek antioksidan içeriğine sahip olan bitter çikolata, kırışıklık, UV ışınlarının zararlı etkileri, cilt kuruluğu gibi problemlerin önlenmesine yardımcı olabilen besinlerden biridir.

Özetlemek gerekirse cilt sağlığı, tükettiğiniz besin maddeleri ile çok yakın ilişkilidir. Yukarıda adı geçen besinler cilt sağlığınızın iyileşmesine katkıda bulunsa da yalnızca bu besinlerden ziyade total bir iyi beslenme rutini ve yeterli su tüketimiyle cildinizin sağlığına sağlık katabilirsiniz.

"Sağlıklı beslenmek nasıl olmalıdır?" adlı bu yazımızı da mutlaka okuyun.

Hizmetlerimiz hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Diyetisyenimizden diyet ve fitness programı hakkında buradan ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir