Bölgesel yağlanma sebepleri

Bölgesel yağlanma sebepleri

BÖLGESEL YAĞLANMA SEBEPLERİ

Yağ hücresi vücudumuz için gereklidir. Yağ hücreleri, vücut ısısının düzenlenmesini, bazı hormonların sentezlenmesini ve bazı vitaminlerin depolanmasını sağlar ve vücudu darbelere karşı korur. Fakat gerekli olandan fazlası ise vücudumuz için büyük risk oluşturur.Vücutta yüksek yağ oranı kalp-damar hastalıkları, diyabet ve kanserle ilişkilidir. Hem sağlığımızı hem görüntümüzü tehdit eden bölgesel yağlanma sorunu için vücudumuzdaki yağ oranını mutlaka dengede tutmalıyız.

İdeal ve dengeli yağ oranı cinsiyetimize göre değişiklik göstermektedir. İdeal vücut yağ oranı erkekler için kadınlara göre daha azdır çünkü kadınlar mensturasyonu sağlıklı geçirmek ve çocuk sahibi olabilmek için daha yüksek bir vücut yağ yüzdesine ihtiyaç duyarlar.

Yağ hücrelerimiz bazı bölgelerimize daha fazla dağılır ve bölgesel yağlanma problemi ortaya çıkar. Yağ hücrelerinin toplandığı bölgeler, genetik yapıya ve hatta anne karnından itibaren kazandığınız beslenme alışkanlıklarına göre değişkenlik gösterebilir. Anne karnından gelişme çağının sonlandığı yani yetişkinliğe geçildiği döneme kadar düzensiz beslenme alışkanlıkları ve kilo artışı yağ hücrelerinin sayısını artırır. Yetişkinlik döneminde ise kilo veya yağ kitlesindeki artışa göre mevcut yağ hücrelerinin içi dolmaya başlar. İşte bu nedenle anne karnından itibaren kazanılan beslenme alışkanlıkları bölgesel yağlanma ve fazla yağ oranı problemi yaşamamak için büyük öneme sahiptir.

En sık söz edilen ve rahatsız edici olan iki tür bölgesel yağlanmadan bahsedebiliriz. Bel çevresindeki yağlanma ve basen bölgesindeki yağlanma. Bel çevresindeki bölgesel yağlanma sağlık açısından daha riskli bir yağlanmadır. Çünkü buradaki yağ hücreleri daha büyüktür ve iç organlara daha yakındır. O nedenle bel çevresi kalın olanlar basen çevresi kalın olanlara göre sağlık problemi yaşaması daha yüksek orandadır. Bel çevremiz kalınlaşmaya başladığı zaman insülin hormonu şekeri hücre içine koymaya zorlanır ve vücut inülini yükseltmeye başlar. Yani diyabet hastalığı başlangıcının da böylece temelleri atılmış olmaktadır.

Bölgesel yağlanmada beslenmenin rolü nedir ?

Fazla karbonhidratta yağ hücrelerimizi büyütür. Her ne kadar vücudumuzun temel enerji kaynağı karbonhidratlarsa da gereğinden fazla tükettiğimizde üretilen enerjinin fazlası vücudumuzda yağ depolarında saklanır ve dolayısıyla bölgesel yağlanma sorunu ortaya çıkar.

Pilav, makarna, börek, ekmek, pasta, patates, mısır, tatlı ve meyve en çok tükettiğimiz karbonhidrat kaynaklarıdır. Kültürümüzde, köfte patates yemeği yanına pilav ve ekmek gibi karbonhidratlı besinleri yan yana tüketme alışkanlığı da fazladır.

Bu nedenle yemek öğünümüzdeki karbonhidrat kaynaklarının miktarını sınırlayıp, yoğurt, balık, tavuk, sebze, salata ile yiyecek çeşitliliğimizi arttırmak kilo kontrolü sağlamamıza ve bölgesel yağlanmanın azalmasına yardımcı olacaktır.

Bölgesel yağlanma ile nasıl baş edebiliriz?

Karbonhidratlar vücudun temel enerji kaynağı olsalar bile ihtiyaçtan fazla tüketildiğinde üretilen enerjinin fazlası vücudumuzda yağ olarak depolanır. Porsiyon kontrolü sağlayamamak, katı yağları ve paketli ürünleri sıklıkla tüketmek, öğünlerinleri atlamak, stres ve uykusuzluk bel çevresinde yağlanmaya neden olan diğer faktörlerdir.
Bel ve kalça bölgesindeki bölgesel yağları eritmeye yönelik tek başına mucizevi besinler ya da ürünler yoktur. Sadece metabolizma hızını arttırmaya yardımcı ve yağ içeriği daha düşük besinler vardır.
Lif içeriği yüksek besinler kan şekerini dengeleyerek uzun süre tokluk hissi sağladığı için yeterli miktarda lifli meyve ve sebzelerin tüketimine önem verilmelidir. Yapılan çalışmalarda açlık hissini bastırıp metabolizmayı hızlandıran yeşil çayın günde 2 kupa kadar tüketildiğinde kilo kaybına yardımcı olduğu dolayısıyla bölgesel yağlanmayı azalttığı görülmüştür.

Her bireyin boyuna, kilosuna, yaşına ve yaşam şekline göre vücut ihtiyaçları farklıdır. Ancak bu gereksinimler karşılandıktan sonra bireyin sağlıklı kilo vermesi mümkündür. Yapılan çalışmalarında gösterdiği üzere; özellikle bel çevresindeki yağlardan ve diğer bölgesel yağlardan kurtulmanın en iyi yolu tüm besin öğelerini karşılayan kişiye özel dengeli bir beslenme programı ve düzenli egzersizdir. İkisi bir arada götürülmediği sürece yağlanma probleminden kurtulmak maalesef mümkün değildir.

Sağlıklı kio verdiren diyet nasıl olmalı diyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun.

Hizmetlerimiz hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Diyetisyenimizden diyet ve fitness programı hakkında buradan ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir