Aralıklı oruç nedir?

Aralıklı oruç nedir?

ARALIKLI ORUÇ DİYETİ NEDİR? İF DİYETİ?

Son dönemlerde popüler olan aralıklı oruç - intermittent fasting - kilo vermek, sağlığınızı iyileştirmek ve yaşam tarzınızı basileştirmek için tercih edebileceğiniz bir diyettir.

Şu an günde kaç öğün tükettiğinizi durup bir sorgulamanızı istiyorum. Eğer 4 ve fazlası ise size uygulanabilir olması zorlayıcı olabilir.

Sürekli öğün tüketmek istemeyen veya geç saatlerde yemek yemeden duramayan bireyler için sınırlayıcı bir etki oluşturmak amaçlı bir beslenme şeklidir.

Gününüzün belirlediğiniz aralığında; yeterli ve dengeli yemek yeme penceresi oluşturarak sürdürülen bir sistemdir.

Oluşturulan açlık penceresinde kan şekerini sabit ve düşük seviyede tutarak yağ yakımını hedefler.

Görülen faydalarına bakacak olursak vücut yağ profilinin ve vücut kilo kaybının iyileştirilmesini içeren aralıklı oruç, önemli ölçüde bilimsel ve popüler yansıma kazanmıştır.

Her diyette olduğu gibi metabolizmanın yanıtı değişken faktördür. Örneğin ramazan orucunda kimi birey ağırlık kaybederken kimi birey ağırlık kazanır. Aralıklı orucun kişiye özel yararlığı ancak 1 ay denenerek saptanabilir. Kişinin hayat kalitesi, meydana gelen değişiklikler izlenerek diyetisyen kontrolünde olmalıdır.

Modifiye oruç rejimleri kilo kaybını teşvik ediyor gibi görünmektedir ve metabolik sağlığı iyileştirebilir. Birkaç kanıt da, gece yemeğini azaltan veya ortadan kaldıran hipotezini desteklemektedir.

Yetersiz protein alımı ile ilişkili iyi bilinen riskler vardır.

Hangi Bireyler İçin Uygulanabilir?

Açlık kan şekerinizin sağlıklı sınırlar içerisinde olması çok önemli bir kriterdir, aksi halde gün başlangıcında ve sonunda enerjiniz düşük, verimsiz vakitler geçirebilirsiniz.

Az az ve sık sık tüketmek yaşam tarzına uygun olmayan bireyler,

Yaşam tarzı, çalışma koşulları uygun olanlar için uygun olabilir.

Kronik hastalık, kan değerleri durumu vb. faktörlere göre beslenme uzmanı kontrolünde yapılması gereken bir diyettir.

En İyi Yeme Penceresi Nedir?

Sosyal ve aile yaşamınızı olumsuz etkilemeyecek bir pencere oluşturmalısınız. Alışkanlıklarınız aile yemeğinizin belirli bir saatte olması ise mesela dikkate almalısınız.

16-8: 16 saat açlık 8 saat yeme penceresidir. Belirlediğiniz 16 saat içerisinde, bu genellikle akşam 8-sabah 12 aralığı oluyor, katı gıda tüketimini olmaz. Yalnızca su, şekersiz kahve, yeşil çay, sade mineralli su tüketimi olur.

18-6: Açlık durumuna alışılan süreçte 18 saat açlık penceresi de oluşturulabilir.

Günde en az 2 litre su tüketilmeli.

Öğünlerde protein içeriğine dikkat edilmelidir. Yetersiz protein alımı kas kaybına ve çeşitli rahatsızlara neden olabilir. Süt-yoğurt tüketebilirsiniz. Akşam yemeğinde mutlaka kaliteli bir protein kaynağı bulunmalıdır.

Sebze - meyve toplamda en az 5 porsiyon olmalı; öğün sayısı azaldığı için meyve tüketimi unutulabilir.

Aralıklı Orucun Faydaları Nelerdir?

Dolaşımdaki insülin ve homosistein seviyelerinde azalma görülen çalışmalar mevcuttur. İnsülin ve homosisstein ise bunama, parkinson hastalıklarının sebebi olarak bilinir.

Kardiyovasküler hastalık riskli bireyler açısından elverişli görülen çalışmalar vardır. Vücut yağları profilinde iyileştirmeye yardımcı olmuştur.

Olumsuz dönütü ise; son derece bilinçli ve disiplinli bir beslenme programıdır. Ortaya çıkan endişe; beslenme penceresinde iyi planlanmamış öğünler kaynaklıdır. Vücut proteini kaybedilebilir. BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ SAVUNUCULARI BÜYÜK ÖLÇÜDE PROTEİNDEN OLUŞUR. Olası protein kaybı hastalıklara yatkınlığı arttırır. https://www.fitness-hocam.com/blog/proteinler

Önerilen faydaları yağ profilinin ve vücut kilo kaybının iyileştirilmesini içeren aralıklı oruç, önemli ölçüde bilimsel ve popüler yansıma kazanmıştır. Diyet ve vücut kilo kaybını göz önünde bulundurarak sağlıklı, obez veya yağ kütlesi fazla erkek ve kadınlarda toplam kolesterol, LDL, trigliseritleri azaltarak ve HDL seviyelerini artırarak lipit profilinin iyileştirilmesine yardımcı olduğu çalışmalar mevcuttur.

Klinik öncesi çalışmalar ve klinik çalışmalar aralıklı oruç tutmanın obezite, diyabet, kardiyovasküler hastalık, kanserler ve nörolojik bozukluklar gibi birçok sağlık durumu için geniş spektrumlu faydaları olduğunu göstermiştir.

Hizmetlerimiz hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Diyetisyenimizden diyet ve fitness programı hakkında buradan ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir