Doğru antrenman programı nasıl hazırlanmalı?

Doğru antrenman programı nasıl hazırlanmalı?

Spor yapan ya da spor yapmak isteyen birçok kişi kendisi için özel olarak hazırlanmamış ve kendisi için uygun olup olmadığını bilmediği antrenman programlarıyla antrenman yapmakta. Bu durum beraberinde bazı sakatlıklar, yorgun bir vücut, zaman ve sağlık kaybı gibi olumsuz sonuçlar getirebilmektedir. Bu gibi olumsuz sonuçlar yaşamamak için antrenman programınızı hazırlarken deneyimli bir antrenörden yardım almak gerekmektedir. Deneyimli bir antrenör ile hazırlanan antrenman programı hem keyifle spor yapmanızı sağlayacak, hem de antrenman programınızın size özel hazırlanmış olmasından dolayı yaptığınız antrenmandan aldığınız faydayı maksimum seviyeye çıkarmanızı sağlayacaktır.

Spora başlamadan önce sağlıklı yaşamın bir ekip işi olduğunu unutmamalıyız. Bir rahatsızlığımız varsa doktor kontrolünden geçmeli, beslenme konusunda sporcu beslenmesinde uzman bir diyetisyenden destek almalıyız, çünkü beslenme ve egzersiz birbirinden ayrılmayacak programlardır. Doğru bir beslenme programımız olmadan sadece antrenman programımızla istediğimiz noktaya gelmemiz mümkün değildir. Bunun için biz ekip olarak size en uygun beslenme ve antrenman programını birlikte sunuyoruz.

Antrenman programı hazırlarken çok fazla değişken vardır. Bunlardan bazıları "Ne tür bir egzersiz yapmalıyım?", "Haftada kaç gün egzersiz yapmalıyım?", "Hedefim ne olmalı?", "Vücut tipim nedir?". Çoğu soruya cevap verebildiğimiz için verdiğimiz cevapların doğru olabileceğini ve kendimiz için en iyi kararı verdiğimizi düşünüyoruz, fakat biz hedefimizi kas geliştirmek olarak karar vermiş ve buna yönelik antrenman programı uygulamamız gerektiğini düşünüyor olsak bile, bizim için doğru olan antrenman çeşidi, önce yağ kaybını sağlayacak ve yağ oranımızı düşürmeye yardım edecek, ardından kas gelişimini sağlayacak bir antrenman olabilir. Örneğin hedefimiz karın bölgemizdeki yağlardan kurtulmak ise, birçok kişinin aklına ilk gelen antrenman çeşidi karın kasına yönelik çalışmaktır. Halbuki biz ne kadar karın kaslarımızı çalıştırıyor ve kuvvetlendiriyor da olsak, üzerindeki yağ tabakasını azaltmadıkça, yani yağ oranımızı düşürmedikçe karın kaslarımız gözükmeyecektir. İşte bu sebeple hedefimiz için doğru bildiklerimizi yapmak yerine önce hedefimizin ne olduğuna ve ne yapılması gerektiğini daha iyi öğrenmeliyiz. Aslında ihtiyacınız olan direnç egzersizi yapmakken siz hala kardiyo antrenmanı yapıyor olabilirsiniz.

Neden egzersiz yapıyorum?

Hedefimizin ne olduğuna karar vermek ve buna uygun antrenman programı hazırlamak için önce neden egzersiz yaptığımızı gözden geçirmek daha faydalı olacaktır. Kilo vermek için mi egzersiz yapıyoruz, kas kazanmak için mi, yoksa sadece göbeğimizdeki fazlalıktan kurtulmak için mi egzersiz yapıyoruz? Neden egzersiz yapıyorum sorumuzun cevabı eğer sadece dış görünüşünüzle ilgiliyse egzersiz alışkanlığı kazanabilmek ve egzersizi daha keyifli kılmak çok daha zor olacaktır. Oysa ki tek hedefimiz hayalimizdeki vücuda kavuşmak yerine daha sağlıklı bir beden algısı kazanmak ve kendimize ayırdığımız keyifli, stres atmaya yönelik bir zaman aralığı kazanmak olursa, egzersiz alışkanlığımızı çok daha rahat oturtabilecek ve görsel hedefimize çok daha rahat ve kalıcı ulaşabileceğiz.

Egzersiz hedefim nedir?

Kilo alarak kaslanmak istiyorum, kilo vermek ve zayıflamak istiyorum ya da hem kas yapmak hem de yağ yakmak istiyorum gibi hedeflerimiz olabilir ve bu hedefimize göre antrenman programımızın hazırlanması gerekmektedir. Eğer hedefimiz kilo vermek ve zayıflamak ise sadece bir diyet listesi ile bu hedefimize ulaşmaya çalışırsak sonuç olarak tartıda azalmış bir sayı görebiliriz, ama bedenimizde de, egzersiz yapmadan zayıfladığımız için sarkmalar görülecektir, çünkü egzersiz ile desteklemeden tartıda azaldığını gördüğümüz rakamlar muhtemelen sadece yağ kaybını değil, kas kaybetmiş olduğumuzun da göstergesidir. Bu sebeple antrenman programını ve beslenme programını bir arada götürmek gerekmektedir. Kilo alarak kas kazanmak isteyen kişiler için de durum benzerdir. Eğer sadece aşırı kalorili ürünler yiyerek kilo almaya çalışırsak muhtemelen bedenimizde doğru bir kilo dağılımı olmayacaktır. Kas kazanımına yönelik antrenman ile destekleyerek daha orantılı bir kilo alımını sağlamak mümkündür.

Doğru antrenman programlaması için egzersiz hedefimizi ve neden egzersiz yaptığımız sorularını cevapladığımızda, hedefime uygun hangi antrenman programını ne sıklıkla uygulamalıyım gibi sorular ortaya çıkmaktadır. Bu sorular daha teknik bilgi gerektiren cevaplar içermesi gerektiği için deneyimli bir antrenörle cevaplandırılıp doğru bir antrenman programı hazırlanmalıdır. Doğru bir antrenman programıyla da hedefinize ulaşmak çok daha kolay ve keyifli olacaktır.

Evde spor için en iyi fitness aletleri hakkında bilgi almak amacıyla bu yazımızı mutlaka okuyun.

Hizmetlerimiz hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Diyetisyenimizden diyet ve fitness programı hakkında buradan ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir