Alkali Diyet Nedir ?

Alkali Diyet Nedir ?

Alkali diyet, asit besinlerin yerine alkali besinlerin koyularak sağlığı iyileştirme fikrine dayanır. Bu diyette amaç vücudun pH’ı yani asitlik ve alkalilik durumunu değiştirmektir.

Alkali Diyet Nedir, Etkileri Nelerdir?

Alkali diyeti anlamak için öncelikle pH tanımından bahsetmek gerekir. Basitçe pH bir şeyin asit mi alkali mi yani baz mı olduğunu tanımlar.

PH 0 ila 14 arasında değişen bir değerdir.

·         0 - 6,9 Asidik

·         7 Nötr

·         7 - 14 Bazik olarak tanımlanır.

Besinlerin tüketimi sonucunda, vücutta işlenmesi ile birlikte kimyasal atıklar meydana gelir. Bu atıklar asit, alkali veya nötr yapıda olabilirler. Alkali diyet, bahsettiğimiz metabolik atıkların kanın alkali veya asit durumunu etkilediğini savunur.

Başka bir deyişle, metabolik atığı asit olan besinler tüketirseniz kanınızın asidik, alkali olan besinler tüketirseniz ise alkali olacağı iddia edilmektedir. Vücudunuzda asidik artık ne kadar artarsa hastalıklara yakalanma ihtimalinin o kadar yüksek olacağı düşünülür.

Alkali diyette;

Asidik besinler daha çok protein ve fosfor kaynağı olan; et, kümes hayvanları, balık, yumurta, tahıllar, süt ürünleri

Alkali besinler ise kalsiyum, magnezyum ve potasyum açısından zengin olan; meyveler, kuruyemişler, sebzeler ve baklagiller olarak sınıflandırılır.

Peki, Alkali Diyetin Etkileri Gerçek mi?

Vücudumuzda ise pH değeri her bölgede değişiklik göstermektedir. Örneğin mide pH  ı her şeyi parçalayabilen bir asit yapıda iken kan pH ı ise alkali yapıdadır ve değişmemesi gerekir.

Yapılan çalışmalar ise idrar pH ının değişebilir olduğunu ancak kan pH’ının yediklerimizden etkilenmediği göstermektedir.

Alkali diyetin en önemli bir diğer iddiası ise kanser hücrelerinin oluşumunu engellediğidir. Sebebinin de tümörlerin asidik ortamda daha hızlı büyümesi ile açıklarlar ancak tümörler asidik ortamı kendileri yaratırlar. Üstelik yapılan çalışmalara bakıldığında kanser hücrelerinin alkali ortamda da kolaylıkla çoğaldığı görülmüştür.

Genel olarak değerlendirmek gerekirse;

Alkali diyetin vadettiği kanı alkali yapma, kanser hücrelerinin oluşumunu engelleme gibi etkileri ne yazık ki kanıtlanmamıştır. Ancak başka bir pencereden bakıldığında alkali diyet aslında oldukça sağlıklıdır.

Alkali diyet, sebze meyve ve işlenmemiş besin içeriğinden zengin olup işlenmiş gıdaları önermez, işlenmemiş ve tam gıdalara odaklanır ve bu besinlerin tüketimini önerir bu sebeple sağlıklı bir diyet türü olduğu söylenebilir ancak diğer sağlık etkileri ile ilgili çalışmalar yetersizdir.

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir