Alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli?

Alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli?

Sağlıklı beslenmenin ilk adımı alışveriştir. Market alışverişi aslında evimize, mutfaklarımıza, oradan sofralarımıza ve midemize kadar uzanan yolculuğun ilk halkası. O yüzden alışveriş yaparken hem sağlık açısından hem de bütçe açısından uygun olanı seçmekte fayda var. Bu yazıda alışverişe çıkmadan neler yapmalıyız, hangi besin gruplarında hangi özelliklere dikkat etmeliyiz, bu konuları okuyacaksınız.

Liste tutma alışkanlığı edinin

Bir klasik öneri olarak alışverişe çıkmadan, alacaklarınızın listesini ve yaklaşık tutarını hesaplayın. Elinizde alacaklarınızın bir listesinin olması hem sizi gereksiz alışveriş yapmaktan alıkoyacak hem de tutar belirlediğiniz için fazla harcama yapmaktan alıkoyacaktır.

Açken alışveriş yapmayın

Karnınız açken markete gitmeniz hem alacağınız miktarı aşmanıza hem de gereksiz yiyeceklere yönelmenize sebep olur. Tokken alışveriş yapmak daha az yiyecek almanıza yardımcı olur. Canınız daha az yiyecek çekecek ve muhtemelen daha az sağlıksız gıda alacaksınız. İhtiyacınız kadarını almaya yöneleceksiniz.

Ambalajı detaylı olarak inceleyin

Ambalajın üzerinde delikler, çatlaklar, yırtıklar bulunan gıda maddelerini almayın. Her zaman önce meyve ve sebzeleri satın alın ve naylon poşetlere koyun. En sonra balık veya etinizi alın. Ambalajın üzerindeki son kullanma tarihini kontrol edin ve son kullanma tarihi geçmiş gıdaları satın almayın. Son kullanma tarihi yazılırken, gıdanın uygun muhafaza şartlarında tutulacağı dikkate alınarak yazılır.

Eğer gıdanın soğukta muhafaza edileceği yazılmışsa, gıdanın 4°C veya 2°C sıcaklıklarında saklanacağı varsayılır. Bu nedenle gıda bu sıcaklık koşullarında tutulmamışsa, son kullanım tarihinin bir önemi kalmamıştır. Bazen peynir ve meyve sebze gibi gıdalar paketten çıkarıldığında küflenmiş olabilir.
Hemen hemen tüm peynir, meyve, sebze, delikatessen salatalar küfle bulaşıktır, ancak gözle görülemez. Zaman içinde küf gelişimi görünür hale gelir. Mümkün olduğunca gıdayı taze alın ve uygun koşullarda muhafaza edin, hazırlayın ve tüketin. Bazen raf ömrü sadece tahmini bir değerdir.

Raflardaki sıcaklıkları kontrol edin

Soğukta muhafazası gereken bir gıdanın soğuk olmadığını hissederseniz almayın. Varsa, soğutucu ve donduruculardaki sıcaklık ölçerleri alışveriş yaparken kontrol edin.
Taze meyve ve sebze: < 10°C
Süt ve süt ürünleri: < 4°C
Et, balık, tavuk: < 2°C
Dondurulmuş gıda: < -18°C

Tavsiye edilen son tüketim tarihlerini kontrol edin

Belirli gıdalara karşı oluşan duyarlılığın birçok nedeni olabilir. Gıdaların üretilme ve saklanma şekilleri, tek yönlü yeme alışkanlığı, stres, çevresel etkiler, alkol gibi etkiler normalde hiç bir zararı olmayan gıdaların da duyarlılık kazanmasına yardımcı olur. Bu etkiler bağırsak fonksiyonlarını etkiler ve yiyecekler içindeki bileşenler bağışıklık sistemimizi harekete geçirdiği için sürekli bir savaş başlar. Oluşan antikorlar artan bir hızla vücudun kendi dokusuna ya da yağ metabolizmasına zarar vermeye başlar.

Gıda intoleransı testi ile vücudumuza zarar verip bağışıklık sistemimizi harekete geçiren bu gıdaları saptayabiliriz. Hasta örneklerine bakıldığında hasta diyet yapmasına rağmen kilo verememekte, kolesterol düzeyleri yüksek çıkmakta, hatta ürik asit metabolizmaları bile değişkenlik göstermektedir. Aslında yiyerek zayıf kalan kişilerin o gıdaları içgüdüsel olarak seçtiği ve tüketmediği kanısına varılmaktadır. Sadece metabolizma yavaşlaması ve kilo problemi değil, migren, kronik cilt rahatsızlıkları gibi hastayı uğraştıran ama sonuç alınamayan rahatsızlıklarda da iyileşme sağlayabilmektedir.

Besin değerleri tablosunu okuyun

Aldığınız ürünlerin ambalajlarını mutlaka okuyun. Son kullanma tarihlerini kontrol edin. Yoğurt, yumurta, peynir gibi ürünler marketlere daha sık geldiği için son kullanma tarihi en uzak olan ürünü tercih edebilirsiniz. Paketli ürünlerin ambalajları üzerinde besin değeri tablosu bulunmaktadır. Besin değeri tablosunu okumayı alışkanlık haline getirin. İçerik kısmını okuyup, kullanılan şeker, katkı maddeleri, trans yağ ve koruyucu ürünler hakkında bilgi edinerek alışveriş yapın.
Peynir alırken pastörize sütten üretilmiş peynirleri tercih edin. Marketlerin açık peynir satılan reyonlarındansa paketli peynir almak daha akıllıca olacaktır. Yine peynir ve süt alırken yarım yağlı olanları tercih etmek diyetiniz açısından daha yararlı ve düşük kalorili olacaktır.
Tercih edebilme imkânınız varsa cam şişelere konulmuş sıvı ürünleri tercih edin.

Taze ürünleri tercih edin

Meyve ve sebzelerin görünümünün mümkün olduğunca taze olmasına dikkat edin. Çok yaş görünümde, üzerinde lekeler olan ve hafif çürümüş veya üzerine özsuyu bulaşmış sebze ve meyveleri almaktan kaçının. Sadece görünümün gıdanın GÜVENLİ oluşunun bir garantisi olmadığını da unutmayın.

Konserve gıdaların seçimi

Kutularda herhangi bir açılma olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Kutunun tepesi veya tabanındaki tümsek oluşumları tehlikelidir. Hatalı konserve gıda tüketimi ölüme yol açabilir. Çoğu kez bu bombe oluşumları, gıdanın asitlerin teneke lakı ile reaksiyonu sonucu oluşan hidrojen gazı nedeniyledir, fakat ne yazık ki Clostridium botulinum mikroorganizmasının gelişimi sonucu da olabilir ve bu organizmanın zehirleri ölümcüldür. Bu tür bir konserve kutusunu ne olursa olsun asla açmayın ve geri götürün. Bu bir kalite sorunudur.

Market alışverişinizi paketleme

Satın aldığınız malzemeyi poşetlere koyarken, soğuk ve donmuş ürünleri bir arada paketleyin. Taze et ve tavuk paketlerini poşetin en altına yerleştirin.

Deterjan gibi kimyasal malzemeleri gıda maddeleri ile aynı poşete koymayın. Bir başkası sizin için poşetlere yerleştiriyorsa, bu şekilde yapmasını isteyin.

Diyet listesi hakkında bilgi almak için bu yazımızı mutlaka okuyun.

Hizmetlerimiz hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Diyetisyenimizden diyet ve fitness programı hakkında buradan ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

BEWELL SAĞLIKLI YAŞAM UYGULAMAMIZI İNDİRİN

Diğer Sağlıklı Yaşam Uygulamamız Bewell'i hemen indirin!

Ücretsiz İndir